2005 yılında Android Inc. şirketinin Google tarafından satın alması ile birlikte başlayan yeni bir dönem ile telefon kullanım alışkanlıklarımız kökünden değişti. Akıllı telefon piyasasının büyük bir kısmına yerleşmeyi başaran Android, dünya genelinde yüz binlerce uygulama yazarının da destekleri ile en zengin uygulama seçeneğine sahip işletim sistemleri arasında yer almayı başardı.

android
android

2007 yılında açılan Android Market, günümüze gelindiğinde 400.000 tane uygulamaya ev sahipliği yapan büyük bir veri merkezi halini aldı. Tabi bununla birlikte kullanım oranı da çok büyük oranda artış gösterdi. Akıllı telefonlar için özelleştirilebilir ara yüz imkanı sağlaması sebebiyle, akıllı telefon üreticileri tarafından tercih edilmeyi başardı.

İlk sürümünde büyük yazılımsal problemler ile T-Mobile G1 modelinde hayat bulan android, bugün HTC, Samsung, Asus, Sony gibi birçok telefon markasının işletim sistemi olması özelliğini bünyesinde barındırıyor.

Başarının en büyük sırrı olarak kişiselleştirilebilir olması ve geniş bir android uygulamanın olmasını gösterebiliriz. Tabi bununla birlikte HTC markasının andorid yüklü cihazları üreteceğini açıklaması büyük bir sıçrama tahtası oldu.

Görünen o ki yeni sürümleri ile birlikte Android artık hayatımıza çok daha fazla yerleşmiş olacak…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.