Antika para gün geçtikçe önem kazanmakta ve ciddi miktarlara satılmaktadır. İnternet üzerinden küçük araştırmalar yaparak elinizdeki antika paraları satın alacak birini kolaylıkla bulabilirsiniz fakat bu işin dolandırıcılığını yapan da birçok insan mevcut. Dolayısıyla işlemi gerçekleştirmeden önce kendinizi sağlama almakta yarar var.

Antika para değerleri hesaplanırken birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu değer eski paranın şimdiki paraya göre ederini yani tutarını belirlemektir. Bu tutar belirlenirken ise antika para uzmanları genellikle şu kriterlere bakmaktadırlar: Kağıdın durumu, sahte olup olmayışı ve basım yılı. Kağıdın durumu ile başlayalım. Antika paranın değerini arttıran en önemli kriterlerden biri para kağıdının durumudur.

para kazan
para

Eğer para iyi saklanmışsa ve üzerinde yırtık yoksa değerini son derece arttırmaktadır. Üzerindeki yazıların ve özellikle de seri numarasının okunabilirliği çok kıymetli. İkinci olarak ise antika paranın sahte olup olmayışı. Eski zamanlarda birçok sahte para basılıp piyasaya sürüldü. Sizin elinizdeki antika para olabilir fakat eğer sahteyse değerinin azalacağını unutmayınız. Son olarak değerlendirmemiz gereken konu basım yılı.

Bunu şu örnekle açıklayabiliriz.  1 Ocak 2005 tarihinde Türk parasından 6 sıfır atıldı ve yeni paralar yürürlüğe girdi. Fakat aynı paralar 2006’da 2007’de ve 2008’de de basıldı yani paranın aynı olması yılının de aynı olacağı anlamına gelmiyor. Eski ve kaliteli vara daha fazla ederlidir diyebiliriz.

Antika paralarınızı güvenle korumak ve doğru kişiye bunu satmak internet aracılığı ile artık mümkün. Antika para değerlerinizi çeşitli tablolardan öğrenebilir dolandırıcılığın önüne geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.