Arpacık ile trahom birbirine karıştırılan hastalıklardır. Oysa arpacıkta tehlike düşük iken trahomun kör etme olasılığı vardır.

Bu yüzden arpacık ile trahom konusunda bilgilenmek ve dikkatli olmak önemlidir. Arpacık kirpik köklerinin iltihabıdır.

Vücudun başka yerlerindeki sivilcelere benzer. Arpacığı, gözkapağını ovalarken bulaşan iltihap mikropları yapar. Arpacık çoğu kez baş verir, patlar ve iyileşir. Tedaviye gerek yoktur. Arpacığın en sıkıcı yönü birbiri ardı sıra yenilerinin çıkma¬sıdır. Bu genelde birinin yırtılarak mikropların diğer yağ bezlerine yayılmasından ileri gelmektedir.

Bu nedenle ar¬pacık baş verdiği ve açıldığı zaman hastanın gözkapağını ellemesine ve ovalamasına engel olmaya çalışılmalıdır. Eğer hastada sık sık arpacık oluyorsa, doktor tarafından muayene edilmelidir. Çünkü arpacık bazen vücut dayanık¬lılığının azalmış olduğunu gösterir.

Trahom ise göz zarının bulaşıcı, kör edici bir hastalığıdır. Son yıllarda tedavisi kolaylaşan bu hastalık dikkat edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle arpacık çıktığında mikropla mücadele çok dikkatli yapılmalıdır. Özellikle arpacık içeriğinin parmak yoluyla göze taşınması bu hastalığa neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.