Vücudumuzun belirli yerlerinde doğuştan kıl kökleri bulunmaktadır. Bu kıllar ince yada kalın olabilir. çocukluk döneminden ergenlik dönemine geçiş sırasında kadınlar ve erkeklerde belli yerlerindeki tüyler kalınlaşıp çoğalmaya başlar.

Ergenlik döneminde kadınların genellikle cinsel bölgelerinde, kasıklarında, koltuk altlarında ve bacaklarında kıllar kalınlaşma ve çoğalma gösterirken erkeklerde daha fazla kıllanma söz konusudur. Erkeklerin kadınların kıllanan bölgelerine ek olarak göğüslerinde ve kollarında da kıllanma oluşur.

Vücudumuzda kıllanmayı sağlayan hormon androjen hormonudur. Bu hormon kadınlarda daha az iken erkeklerde daha fazladır. Erkeklerdeki kıllanmanın fazla olmasının sebebi de bu hormonun onlarda daha fazla olmasıdır. Peki ya aşırı kıllanma neden oluşur?

Aşırı kıllanma kullanılan kozmetik ürünlerden, genetik, menopoz, hormonal dengesizlik gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Bu gibi nedenler kişideki androjen hormonunu tetikleyerek hormonun çoğalmasına neden olur.

Bunun önüne geçmenin 2 farklı yolu bulunmakta. Bunlardan birincisi tıbbi yollarla ilaç kullanımıdır. Diğeri ise kozmetik ürünler kullanmak. Günümüzde epilasyon düzenli olarak yapıldığında baya olumlu sonuçlar vermekte. Tıbbi yoldan kullanılan ilaçlarda ise gözle görülür oranda azalma hissedilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.