2012 yılıyla beraber insanların genel rahatsızlıklarından birisi olan “baş ağrısı” problemine çözümü en iyi doğal kaynaklar sağlayacaktır. Günümüzde binlerce şifalı bitkilerden çeşitli birçok doğal kaynaklara kadar besleneceğimiz besinler mevcuttur.

Ancak bunların ne işe yaradıklarını bilip de beslenirsek, vücutta birçok ağrılarımızı – sızılarımızı giderir, böylelikle yararlarını da bir yandan görmüş oluruz.

baş ağrısına şifa olan 9 besin
baş ağrısına şifa olan 9 besin

Baş ağrısına iyi gelen 9 besin önerisi;

Acı baharatlar: Baş ağrısı, hava yollarının genelde tıkanıklığı sebebiyle oluşmaktadır. Baharatlı yiyecekler, sinüse kadar dayanan birçok tıkanıklık sonrasında ki ağrılarınızın giderilmesinde bire bir etki eden baharatlardır. Sizlerde baş ağrılarınız için baharatlı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Susam: Birçok yemekte kullanabileceğiniz susam, küçük tohumlar olmasıyla sizleri yanıltmasın. İçerisinde E vitamini içermesinden dolayı birçok adet dönemi ağrılarını önler. Ayrıca magnezyum içeren susam, baş ağrısı sorunlarına da iyi gelir.

Badem: Damarların rahatlamasında etkili olan magnezyum, badem de bolca bulunur. Damarların rahatlamasıyla da baş ağrılarını alan badem, gün içerisinde her zaman tüketilebilir besinlerdendir.

Karpuz: Baş ağrıları için magnezyum ve çeşitli minerallerin bolca bulunduğu bir besin olan karpuz, susuzluk çekmenizden dolayı yaşadığınız baş ağrılarınızı giderme de doğal bir yöntemdir. İlaç yerine karpuz tüketerek etkilerini görebilirsiniz.

Tam tahıllı ekmek: Beyne giden sıvının azalmasıyla ilgili diyetlerinizin olması, sizi baş ağrılarına sürükleyecektir. Baş ağrısı problemlerine iyi gelmesi için tam tahıllı ekmek tüketebilir, böylelikle bu ekmeğin baş ağrısını gidermesi gibi durumlarından yararlanabilirsiniz.

Haşlanmış patates: Alkol ile oluşan baş ağrılarına en iyi gelen besinler potasyum açısından zengin olan besinlerdir. Haşlanmış patates de sizlere bu alanda en iyi baş ağrılarını sökecek derecededir.

Ispanak salatası: Çeşitli baş ağrısı sorunlarınıza en iyisi ıspanak salatasıdır. Kan basıncında azalma etkisi sağlayan ıspanak, baş ağrılarınızı da alıp götürecektir…

Yoğurt: Başınızın zonklama gibi bir hissi oluyorsa kalsiyum ihtiyacınız var demektir. Kalsiyum açısından yoğurt, gerçekten fayda sağlayacak en iyi besindir.

Kahve: Normalde baş ağrılarına kahve zararlıdır. Ancak alkol alarak akşamda kalma gibi bir durumunuz varsa bir fincan kahve tüketmek, baş ağrılarında hafifletici etki sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.