Microsoft’un arama motoru Bing’in kullandığı algoritmada keşfedilen açıkla, son kullanıcıları büyük riskler bekliyor.

Zararlı yazılım içeren siteler, yaptıkları sahte SEO çalışmalarıyla arama sonuçlarını manipüle etmeye yönelik hamleler yapıyor. Bu saldırılar zaman zaman Google’da da etkili oluyordu, fakat Bing’de öyle boyutlara ulaştı ki artık resmi sitelerin bulunduğu sonuçlar dahi etkileniyor. Bu şekilde de kullanıcılar aslında faydasız, hatta zararlı sitelere yönlendiriliyor, kimi zaman bilgisayarlarına virüs bulaştırılarak başka çeşitli saldırılarda kullanılıyor.

zararlı seo
zararlı seo

 

Bu saldırıları araştıran ve engellemeye çalışan şirket, geçtiğimiz aralıkta bu saldırıların %60’nın Bing’den, %30’unun Google’dan geldiğini bildirdi. Şirket, resmi aramalarda %90’a varan oranlarda arama bloke etti ve sonuçları kullanıcı dostu haline getirmeye çalıştı. Uzmanlar, Google ile Bing arasındaki bu yüksek oranın, Google’ın nispeten daha oturmuş ve karmaşık bir algoritmaya sahip olmasına bağlıyor.

İnternette arama yaparken, güvenilmeyen sitelere arama sonuçlarında en başta çıksa dahi girilmemesi ve bilgisayarlarda, virüslere karşı önlem alan programlar kullanılması daima büyük önem taşıyor. Aksi takdirde kişisel bilgilerin çalınması riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.