İspanya’nın ünlü eğlencelerinden boğa güreşi artık Katalunya bölgesinde yasak. Katalunya Özerk Bölgesi senatosunun aldığı karar ile artık arenalarda boğa güreşi yapılmayacak.

Aslında 2010 Temmuz ayında alınan karar büyük tartışmalara yol açmıştı. Ancak Katalunya Özerk Parlementosu kararından vazgeçmedi.

Boğa güreşleri yasaklandı mı?
Boğa güreşleri yasaklandı mı?

Protestocular hayvanları korumanın önemli olduğunu ancak Boğa güreşinin İspanya için bir turizm ve tanıtım kaynağı olduğunu belirten konuşmalar yapsa da karar değişmedi.

Barcelona kentinin boğa güreşleri ile ünlü La Monumental Arenasında son kez boğa güreşleri yapıldı. İspanya’nın en ünlü matadoru olarak gösterilen Serafin Marin son gösteriyi yaparak boğa güreşlerinin sona erdiğini duyurdu.

Turizm tartışmaları yanında La Monumental Arena’nın geleceğinin ne olacağı konusunda da tartışmalar sürüyor. Bazı kaynaklara göre ekonomik olarak zor durumda olan Katalunya Özerk Parlamentosu bu alanı satarak büyük gelir elde etmeyi planlıyor.

İspanya basınında Dubai Emiri Muhamed Bin Rashid El Maktaoum’un bu alana dünyanın en büyük üçüncü camisini yapmak için başvurduğu ile ilgili haberler yer almakta. La Monumental Arena ile ilgili tartışmalar uzun süre daha devam edecek gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.