Çocuk için sekiz aylıktan sonra oturabileceği ve içinde oynayabileceği özel sandalyeler bulunmaktadır. Bunların alçak ve yüksek veya hem yüksek hem de katlanarak alçalabilen çeşitli modelleri vardır. Yüksek olanlarla çocuğu yemek masasına yaklaştırmak mümkündür. Ancak çocuk sandalyesi yararlı olduğu kadar tehlikeli yönler de içermektedir.

Bu yönlerden biri çocuğun sandalyedeki güvenliğidir. Çocuğun sandalyeden bir şekilde çıkması sorun yaratabilir. Çocuk kontrolünüz dışında istemediğiniz yerlere gidebilir. Sizin onu sandalye üstünden sanmanız tedbir almanızı zorlaştıracaktır.

Sandalyenin devrilmeyecek kadar sağlam olmasına da dikkat edilmelidir. Aksi halde çocuk, hareketleriyle yüksek sandalyeden düşebilir. Çocuğun hassas yapısı düşmelerde büyük sorunlara neden olur.

Aynı zamanda çocuk sandalyesi fazla süslü olmamalıdır, daha çok sade ve temizlenmesi kolay türden olanların seçilmesi ve köşelerinin sivri olmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Son dönemlerde tuvaletli sandalyeler satılmaktadır. Bunlar çocuğun uzun süre sandalyede oturtulmasına neden olur ve böylece çocuk kolay kolay mesaneyi ve kalın bağırsağı kontrolü altına alarak temizliğe alışmaz. Bu nedenle çoğu uzman tuvaletli sandalyelerine önermemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.