Çocuk bir ayı tamamladıktan sonra D vitaminine başlamalıdır. D vitamini yardımıyla sütün kalsiyumu bağırsaklardan emilerek kana geçer, oradan da kemiklere yerleşmesi sağlanır.

Yeterince D vitamini almayan çocuğun kemikleri kıkırdak gibi yumuşak kalır ve çocuk büyüdükçe kemikleri çarpık olur, kaburgaları ise tavuğun göğsünde olduğu gibi öne fırlar ve bu belirtiler çocukta raşitizm veya kemik hastalığı sonucunu doğurur.

çocuklar için d vitamini
çocuklar için d vitamini

D vitamini nasıl verilir sorusu birçok annenin merak ettiği bir sorudur. Birkaç damlasında çocuğun günlük ihtiyacı kadar D vitamini bulunan ürünler artık her yerde bulunmaktadır ve eczanelerde D – Vital, Vitabiol D, Haliveroil, Adexolin ve birçok başka adlarla satılan damlalar vardır.

Bunların her hangi birisini kullanabilirsiniz; yeter ki, çocuk günde 500 -1.000 ünite kadar D vitamini almış olsun, iyi bir D vitamini sağlayan ürünün 3 – 5 damlasında bu kadar vitamin vardır. Gereğinden yüksek dozda d vitamini ise çocuğa zarar verir. Çocuğa vitamin takviyesinin doktor kontrolünde en azından doktorun bilgi dahilinde yapılması önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.