Çocuğunuz hızla gelişimine devam ederken ona alacağınız oyuncaklarda her geçen gün farklılaşabilir. Bu hızlı gelişimine destek olmak onunla birlikte daha çok zaman geçirmeniz anlamına gelirken ayrıca onun hayal dünyasına da katkı sağlayacak ve kişisel gelişimini de destekleyecektir.

Hangi Dönem de Hangi Oyuncaklar Seçilir?

Çocuklar bebeklik dönemlerinde daha basit oyuncaklar ile avunabilirken hareketlilik dönemi olan emekleme ve yürüme deneyimlerinde daha farklı oyuncaklara ihtiyaç duyarlar.

Yürümeyi başarmasının sonucunda ise artık daha farklı türleri hayatına katmanız gerekir. Eğitici oyuncak türleri bu anlamda destek verirken ayrıca dil gelişimi açısından da son derece önemlidir. Zekâ geliştiren ve el, göz, beyin odaklı olan çeşitli türlerde koordinasyonunu sağlarken onun daha çok eğlenmesine de sebep olur.

oyuncak seçmek
oyuncak seçmek

Konuşma işlevinin hayata geçmesi ile artık oyun hamurları ve çeşitli boyama kitapları hayatlarında önemli bir yer edinecek olan türlerdir.

Dört yaş sonrasında ise artık sizden daha farklı oyuncaklara ihtiyaç duyduğunu belli etmeye başlar. Onun televizyon karşısında ya da bilgisayar karşısında zaman geçirmesini istemiyorsanız mutlaka oyunlarına eşlik etmeye çalışın. Böylelikle sizinle iletişimi de daha da kuvvetlenecektir.

Okul çağına gelen çocuğunuzun artık ihtiyaçları daha da farklılaşacaktır. Bu anlamda onun gelişimine destek olacak olan birçok kitleri satın alabilir çeşitli yapboz parçaları ile zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yazma, okuma gibi alıştırmaları eğlenceli hale getirebileceğiniz oyuncakları da seçmeniz mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.