Diyet, zayıflamanın en etkili yollarından biri olarak yaşamımızın içindedir. Ama diyeti sağlıklı bir şekilde yapmamız gerekir. Bu yüzden her yaşa uygun diyet listesi mevcuttur. Mesela gençken aşırı sıkı bir diyet yapmaya gerek yok, sadece yağ dengesi düşük gıdalar yiyerek diyet yapılması mümkündür.

Diyet yaparken demir, folk asit, kalsiyum, C vitamini, sodyum, potasyum gibi besin değerlerinden yoksun kalmamalıyız. Sağlıklı diyet yapabilmenin yollarından biride bu besin değerlerinin olduğu besinleri tüketmektir.

Sağlıkla ilgili sorunları olan kişiler doktor kontrolü altında diyet yapmalıdır. Buna örnek olarak şu anekdotu verebiliriz.”Bir böbrek hastasının diyetinde kumlu ve kalsiyum içerikli gıdalar bulunmamalıdır”. Diyet yapıp fakat bir türlü kilo veremeyen kişiler ise mutlaka doktora gitmelidir. Çünkü kilo verememenin altında bir sağlık sorunu olabilir.

Diyete başlamanın en önemli yolu bir amaç belirlemek, yemek alışkanlıklarımızdan vazgeçmek ( abur cubur vb. ) , kalori hesabı ve kaç kilo vermek istediğiniz gibi konularda karara varmaktır. Diyette en önemli kural öğün atlamamaktır. Öğün atlamamanın yanında da sık sık egzersiz yapmak çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.