Prezervatif gibi doğum kontrol uygulamalarından yararlanmaktaysanız, bu tip korunmayı bıraktığınız anda hamile kalabilirsiniz. Ancak diğer doğum kontrol yöntemlerinde doğum uzmanları en az bir adet döneminin geçmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Doğum kontrol hapı ne zaman bırakılmalı
Doğum kontrol hapı ne zaman bırakılmalı

Doğum kontrol hapları genel olarak hamilelik denemesinin üç ay öncesinden bırakılmalıdır. Ancak bazı haplar 1 ay öncesinden bırakmayla da hamile kalınmasını engellememektedir. Bu hapları bıraktıktan sonra en az bir kez adet görülmelidir.

Rahim içi araçla yapılan doğum kontrol yöntemleri de uzmanların bırakıldıktan sonra en az bir adet görmeyi önerdiği yöntemlerdir. Bariyer metodu rahim içi araçlar bırakıldıktan sonra takip edilmesi gereken yöntemdir.

Hamile kalmadan önce yapılması gereken en önemli şeylerden biri de sağlıklı bir yaşam düzeni tutturmaktır. Bu düzen hamile kalma şansınızı arttırdığı gibi bebeğin sağlıklı doğmasına da büyük katkı sağlayacaktır.

Dengeli ve aç bırakmayan bir hamile diyeti de hamileliğe yardımcı olacak etmenlerdendir. Kepekli ekmek, pirinç, patates gibi yiyecekler kaliteli karbonhidrat alabilmek açısından tüketilmelidir. Bol bol Ayçiçek yağı ve süt kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.