Dokunmatik ekran devrimi özellikle cep telefonlarını bir üst kademeye taşımış durumda. Dokunmatik ekranlar bir çok uygulama, oyun ve içerik için hem kolaylık sağladı hem de ilham kaynağı oldu.

Bugün akıllı telefon piyasasında neredeyse dokunmatik ekranı olmayan telefon yok diyecek kadar az. Tuş takıma göre dokunmatik ekran klavyesinin daha uzun süre kullanım süresi olması, tuş takımına ayrılan ekran alanının artık ekrana ayrılıyor olması gibi bir çok neden dokunmatik ekranları göz bebeği haline getirmiş durumda.

Dokunmatik ekranların sonu mu geliyor?
Dokunmatik ekranların sonu mu geliyor?

Ancak Apple’ın patentini aldığı yeni ürün piyasaya çıkarsa dokunmatik ekranların sonu gelebilir. Apple Insider dergisinde yapılan açıklamaya göre Apple’ın yeni teknolojisinde artık ekrana dokunmaya gerek kalmayacak.

Sensörler sayesinde ekranın üzerinde parmakları gezdirmek yeterli olacak. Günümüzde dokunmatik teknolojisi daha ufak dokunuşları algılamak üzerinde çalışıyor.

Eğer Apple’ın teknolojisi gerçeğe dönüşürse artık cep telefonu ekranı üzerindeki tüm hareketler algılanabilecek. Bu da özellikle cep telefonları için yeni uygulamalar, oyunlar ve içerik anlamına geliyor. Teknolojinin Apple’ın 2013’te çıkaracağı modellere uygulanması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.