Toplumun büyük bir kısmında görülebilen ve herkesin şikayetçi olduğu hususlardan bir tanesi de hiç şüphe yoktur ki dudak uçuklarıdır. Genellikle dudak kenarlarında olan ve kümelenmiş kabarcıklardan oluşan bir yara tipidir. İçi sıvı dolu bu kabarcık kümeleri, hem kaşıntı hissi oluşturmakta hem de görsel anlamda bizi psikolojik bir baskı altına almaktadır.

dudak uçukları
dudak uçukları

Uçuk belirtileri nelerdir?

Uçuk çok nadir bir şekilde damak içinde ve sert bir şekilde de kendisini gösterebilmektedir fakat bu düşük bir ihtimaldir. Uçuk çıkmadan bir iki gün öncesinde kendisini dudakta kaşıntı ve yanma biçiminde gösterecektir. Dudak kenarlarındaki kaşıntıları tespit ettiğinizde uçuk oluşumuna karşı önlem almanız süreci hızlandıracak ve sizi en az zararlar kurtaracaktır.

Herhangi bir önlem alınmadığı takdirde bölge kızaracak, şişecek ve içi sıvı dolu kabarcıklar halini alacaktır. Son belirtilerini de gösterdikten sonra sıvı dolu kabarcık haline gelen uçuklar gün içerisinde sizi çok zor durumda bırakabilir.

Uçuk bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için bu dönemde olabildiğince kimseyle öpüşmemeli, kullandığınız bardaklarınızı ayırmalı ve havlunuzu bu döneme özel olarak seçmelisiniz. Özellikle yüz ve cinsel organlar koruma altında tutulmalıdır. Kesinlikle uçuk patlatılmamalıdır.

Uçuk tedavisi çeşitli yollardan olmakla birlikte en garanti yolu uçuk kremi kullanmaktır. Krem deri altna nüfuz ederek, virüsün yayılmasını engelleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.