Günümüzde, engelliler hakkında bildiklerimiz maalesef ki kulaktan dolma bilgiler dışına çıkamamaktadır. Bu durum, engelli olanların biraz da çoğunlukta kalanlar tarafından bilinçsiz bir şekilde sosyal hayattan soyutlanmaları neticesinde olmuştur. Görmediğimize giderek yabancılaştığımız için, onları kaderleriyle baş başa bırakmaya başlamış bulunmaktayız.

Engellilerin, toplum yaşamına katılamamasının önündeki en büyük engellerden biri devlet hizmetlerinin yeterli olmamasıdır. Bunlardan bir tanesi ulaşım ve fiziksel çevre problemidir. Kaldırımlar, yollar, konutlar, okullar, parklar ve ulaşım araçları engellilerin sosyal hayata katılmalarının önünde ciddi engellerdir.

engelliler hakkında
engelliler hakkında

Hareket kabiliyeti elinden alınmış engelli birey tabii olarak toplumsal yaşama katılmamakta, kendini evine hapsetmektedir. Her insan gibi engellilerin yasal hakları vardır ve bu fiziksel kısıtlanma temel haklarını ellerinden aldığı gibi beraberinde psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkarmaktadır. Bunu durum, onları topluma kazandıracak ve soyutlanmalarına bir dur diyecek şekilde, şehir tasarılarında değişiklikler ve yeniliklerle giderilebilir.

Çevre koşulları engellilerin yaşamını kolaylaştıracak şekilde değiştirilebilir. Bu aşamada, engellilerin, ailelerinin, sivil toplum örgütlerinin kısacası bizlerin duyarlı olmamız gerekmektedir.

engelliler hakkında, yaşadıkları ve sıkıntılarıyla ilgili çeşitli engelliler sitesi ve görsel medyadan bilgi sahibi olabileceğiniz gibi http://engelliler.gen.tr adresinden de ilgili konuyu takip edebilirsiniz.

3 comments on “Engelleri kaldırmak için çaba gösterelim

  • Devlet nasıl halk için yollar geçitler yapıyorsa, o sıklıkta engelliler içinde yapmalı bence. Benim gördüğüm kadarıyla ne kadar yasalar olsa da pek bir yaptırım uygulanmıyor bu konuda.

  • Okullardan alınan zeki çocukların, tubitak’ın yetiştirdiklerinin içinden engelliler için, üretim yapması adına yeni buluşlar yapılması adına, düşüncelerde bulunmaları ve hayata geçirmeleri bence önemli yol kat edilmesinde büyük yarar sağlayacaktır.

  • Ben yaşadığım ilde hiç engelliler vakfı, ne bileyim yasası, pankartı, yardımı hiç bir şey göremedim. Benim yaşadığım bölgede mi yoksa ülke genelinde mi böyle acaba :S

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.