Evde ya da dışarda birçok sebeple gün içerisinde kesiklere maruz kalabiliriz. Bu kesikler mikrop kapmamıza sebep olabilir. Özellikle herkesi bildiği üzere metal tetanoz mikrobu taşır. Sadece paslı metal değil bütün metallerde tetanoz mikrobu vardır. Ve tetanozun bir tedavisi yoktur. Tetanozu önlemek için küçük yaşta aşı yapılır ve o aşı bizi ömür boyu korur.

Evde küçük çocuğumuzun metal bir cisim tarafından bir yeri kesildiyse ve tetanoz aşısı henüz yoksa kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Bazen de evde cam kırıkları tarafından bir yerimiz kesilebilir hatta elimize cam batmış olabilir.

pansuman nasıl yapılır
pansuman nasıl yapılır

Bu durumda cam tetanoz mikrobunu taşımıyor diye mikrop kapmayacağımızı düşünmek yanlış olur. Cam üzerindeki diğer mikroplar tarafından herhangi bir hastalığa yakalanmamız mümkün. Böyle bir kazada camı kendimiz çıkarmak yerine yine bir doktora başvurulması daha doğru olur. Çünkü çoğu insan cam parçasını çıkarayım derken yarayı daha da derinleştirebiliyor.

Evlerimizde herhangi ufak bir kaza olduğunda ve yara oluştuğunda yaranın üzerine pamuk basarız. Bu oldukça yanlış bir tutumdur. Pamuk oradaki kanı emer ve daha fazla kanamaya yol açar. Bu tip ufak yaralanmalarda kesilen yerimizi kalp seviyemizin üstünde tutarak kanamayı durdurabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.