Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook’un Amerika’lı kullanıcılarına yapılan ankette, Amerika’lıların büyük bir oranı ise bu dev sosyal ağdan artık sıkılmaya başlamış durumda.

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’tan gelen haberler ise kötü. 1 milyar rakamını geçen kullanıcı sayısına daha fazlasını eklemek ve mevcut kullanıcılarını elinde tutmak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışan Facebook’un kullanıcıları artık bu sosyal ağdan sıkılmaya başlamış.

Facebook
Facebook

 

Konu ile ilgili araştırma sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmış olmasına rağmen aslında dünya genelinde de bu durumun söz konusu olduğunu sizlere belirtmekte fayda var. Bahsi geçen araştırma dünyanın bir çok ülkesinde yapılmış olsa araştırma sonuçlarının hemen hemen aynı çıkacağı ise aşikar…

Konu ile ilgili araştırmayı gerçekleştiren ve araştırmayı genişletmeye çalışan Pew araştırma şirketi anket oluşturup bu anketi toplam 1006 kişiye cevaplattı ve 18 yaşının üstündekilerinde bu ankete katıldığını belirten Pew, anketteki sonuçların Facebook için olumlu olmadığını da açıkladı.

1006 kişinin %61’ı Facebook’a uzun süredir girmeyip artık aktif olarak herhangi bir paylaşımda bulunmadığını veya artık Facebook hesaplarını dondurmayı düşündüklerini ve dondurduklarını bildiriyor. Anket sonuçlarında %22’lik oran ise dev sosyal ağdan sıkılıp artık Facebook’ta vakit geçirmek istemediklerini özel olarak belirtmiş. %8 oranında Facebook kullanıcısı ise Facebook’un tamamen gereksiz bir yapı ve vakit kaybı olduğu görüşünde… %9 oranında kullanıcı da Facebook’u arkadaşlarının olumsuz yorumlarından ve kötü içeriklerden rahatsız oldukları için hesaplarını kapattıklarını belirtiyor.

Artık Facebook’un yapısı iyice değişti. Yani küçük çocukların bile hesabı var. Çoğu kişi Twitter, Google+ ve Tumblr gibi yerlere kayıyor. Bu gibi geçişler aslında Facebook’un zararına. Eğer böyle devam ederse konseptlerini değiştirebilirler. Çünkü çok iyi bir yol izlediklerini söylemek bu durumda mümkün değil. Anlaşılan o ki Facebook yenilik yapmaktan çok izledikleri yolu değiştirmelerinin daha iyi olacağı kanısına varacak gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.