Facebook, halka arzını gerçekleştirmiş dev bir firma olmasına rağmen girişimcilik ruhunu hiçbir zaman kaybetmedi ve kaybetmemek için her zaman yeni girişimlere atılıyor. Sürekli yenilikleri ve geliştirmeleri ile adından çokça bahsettirmeyi de başarmış durumda.

Facebook’un ilk zamanlarında oldukça popüler olan fakat zmaan tüneline geçlmesinin ardından gereken değerini kaybeden Poke (Dürtme), özelliği yeni bir uygulama ile karşımıza çıkıyor.

facebook ve dürtme
facebook ve dürtme

Facebook girişimcilik ruhunu asla kaybetmedi ve barındırdığık “hack” ruhunun bir eseri de Poke uygulaması oldu. Poke, bağımsız bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor ve Snapchat’in de ciddi bir rakibi olarak yeni özelliği ile karşımıza geliyor.

Snapchat nedir ? diye soranlar için biraz bahsedelim Snapchat’ten.. Snapchat’i yüklediğinizde çevrenizle anlık olarak paylaşım yapmanızı sağlayan bir uygulama. Dilerseniz bu uygulama ile anlık fotoğraf ya da video çekebiliyor veya arkadaşlarınıza notlar yollayabiliyorsunuz. Uygulamanın en büyük özelliğ iise paylaşımların anlık olarak gerçekleştirilmesi.

Snatchat’i ciddi şekilde zora sokacağı düşünülen Poke, Facebook çalışanları tarafından sadece 12 günde (hacker ruhu diye belirtmiştik.) geliştirilmiş ve yayınlanmış. Poke uygulamasını kurarar kurmaz tüm Facebook arkadaşlarınızı uygulamanın içine aktarıyor ve SnapCat’in ayrıldığı tek nokta bu., çünkü Snapchat telefon rehberinizdeki arkadaşlarınızın verilerini çekiyor.

Poke uygulaması aslında bir Snapchat klonu oalrak karşımıza çıkyıor. Anlık olarak fotoğraflar çekebiliyor ve fotoğrafların üstüne notlar çizebiliyorsunuz. Mesajlar yazabiliyor ya da 10 saniyeyi aşmamak kaydıyla videolarınzı paylaşabiliyorsunuz. Yani dürtme özelliği bile artık çok daha interaktif şekilde tasalranmış olacak ve böylelikle bu uygulama ile Facebook baya bir kar sağlamış olacakken farklı yerlere de yelken açmış olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.