Son günlerde, Facebook’un kullanıcılarına 10 dolar ödeme yapacağı ile ilgili çok sayıda haber, internet medyasında büyük bir yankı bulmuştu. Ancak bu haberi farklı yorumlayarak sebebiyle konudan çokça uzaklaşıldı. Öncelikle konunun henüz Türkiye’yi ilgilendirmediğini, yalnızca Amerika’daki 150 milyon kullanıcıyla ilişkisi olduğunu da belirtelim. Ancak bu durumda, ileride farklı ülkeleri kapsayıp kapsamayacağının da göstergesi değil tabi ki.

Facebook
Facebook

 

Facebook’ta Sponsorlu Hikayeler başlığı altında, çocuklardan ve yetişkinlerden çeşitli bilgiler alıp, ardından bu bilgiler izinsiz şekilde kullanan uygulama sebebiyle Facebook’a açılan davada, Facebook durumu kabul etti ve ardından bu Sponsorlu Hikayeler için aldığı geliri iade etmeyi de uygun gördü. Ancak gelir idaresinin bu geri iadeyi Facebook kullanıcılarına yapacağını iddia ediyor.

Durum henüz kesinleşmiş değil fakat ABD’de bu konuyla ilgili açılan internet sayfaları ve başvuru formları var. Kişi başı 10 dolar ücrete denk gelen bu miktarı, Facebook’un kişilere, bilgileri karşılığında iade edeceğini söylemekte. Böyle bir karar alması Facebook için iyi olmuş çünkü büyük maddi kayıplarla da sonuçlanabilirdi dava… Hızlı bir çözüm ile olayı kapatmış olacak Facebook…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.