Fobi halk arasında bilindiği gibi gayet basit bir açıklamaya sahip olan ancak açıklaması kadar kolay olmayan bir çeşit hastalıktır. Fobi kişinin hoşlanmadığı hareketlerin tamamına denmektedir.

Tabi ki bu hoşlanılmayan her hareketin bir fobi olacağı anlamına gelmemektedir. Fobiler genelde psikolojik nedenlerle oluşan sorunlardır.

Fobi nedir ?
Fobi nedir ?

Fobi herhangi bir harekete olaya veya duruma karşı duyulabilmektedir. Bunun sonucunda kişide bayılma, nefes tıkanması , nefes daralması , baş dönmesi , kusma , aşırı miğde bulantısı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Fobilerin genelinin tedavisi mümkündür ancak fobilerin tedavisi sıradan bir hastalık tedavisi gibi kısa zamanda atlatılan hastalıklar değildir.

Fobiler hekimsel tedavilerle çözümlenebileceği gibi bunun yanı sıra geneli psikoterapi gerektiren hastalıklar olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucundan insanların %20 ila %30 unun herhangi bir şeye karşı fobisi olduğu bilinmektedir. Ancak bunlar net rakamlar değildir. Fobinin netliği konusunda herhangi bilimsel bir istatistik bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.