Çiftler gebelik için erken olduğunu düşünüyor veya anne-baba olma şanslarını bilimsel olarak belirlemek istiyorlarsa genellikle testlere başvururlar.

Gebelik testleri nasıl yapılır
Gebelik testleri nasıl yapılır

En genel doğum testleri erkekler için spermiyogramdır. Kadında ise adet sürecinin ikinci veya en geç üçüncü gününde PSH hormonu ölçülerek temel üreme testleri gerçekleştirilebilir.

İnfertilite; çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir yıl korunmasız ilişkiye rağmen herhangi bir gebelik belirtisi içinde olmamalarına verilen addır. Bu durumda doktora başvurulmalıdır.

Günümüzde genellikle spermiyogram ve PSH testleri henüz bir bebek beklentisi içinde olmayan, kalıcı partneri olmayan insanlar da bile merak edilip yaptırılmaktadır.

Doktorlar infertilite belirtisi olmadan test yaptırmanın sağlık olmadığını, sonuçların yanıltıcı ve moral bozucu olabileceğini belirtmektedirler. Doğurganlık kapasitesi insandan insana değişkenlik gösteren bir kavramdır.

Bazı kadınlar üst üste hamile kalabiliyorken bazılarının doğum oranları oldukça düşük olabilmektedir. Aynı durum erkekler için de sperm sayısına, spermin hareketliliğine ve bir çok sağlık sorununa göre değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde genellikle gebe kalamama durumunda kadın suçlandığından bilinçli bir erkeğin evlilik sonrası normal testleri yaptırması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.