Google’un yaptığı yatırımlarla gelişimini sürekli devam ettiriyor. 2009 yılında kurulan Google Ventures de bunlardan bir tanesidir.

2012 Google Ventures için bir hayli hareketli geçti. Yıllık yatırım bütçesini 300 milyon dolara çıkarttı. 2012 yılı içerisindeki yapılanları blogunda paylaştı. Yılın özetinde çalışan kişi sayısı 60 kişiye çıktığı, yatırım yapılan firmaların sayısının 150’yi bulduğundan bahsediliyor. Bir diğer dikkat çeken şey ise infografik ve video ile aktarılmış olması.

Google Ventures
Google Ventures

2009’da kurulduktan sonra yaptığı yatırımlar ve detaylar şu şekildedir:

Yatırımların yüzde 32’si mobil, yüzde 31i tüketiciye yönelik hizmet veren internet firmalarını kapsıyor. Geri kalan yatırımlar ise şöyle devam ediyor. Yüzde 16 ticaret, büyük veri yüzde 10, canlı bilimleri yüzde 6 ve enerji yüzde 5.

Yatırım yaptığı firmalar is açıklanana göre:

Vungle, DocuSign, Clever, Rally ve Triptrotting şeklindedir. Yatırımlar olmasa da GV’nin inişleri ve çıkışları infografikte ve videoda yer alıyor.

GV’nin yatırımı bulunan Stamped’i Yahoo , Hipster’i AOL, Dasient’i Twitter aldı. Bağımsız olarak çalıştığı biline GV, Google ile yakınlığıyla biliniyor. GV’nin yatırım yaptığı BufferBox ve Milk’i de Google satın aldı.

Diğer önemli bir olay ise GV’nin yatrım yapmış olduğu iPerian ekibinden Dr. Shinya Yamanaka’nın Nobel ödülünü almasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.