Halı Sanayinin Tarihi

Her sanayinin bir tarihi vardır. Halı sanayi en eski sanayilerden biridir. Tarihi binlerce işçinin kral için halı dokuduğu Mısır dönemine kadar uzanır. Ardından bu konuda öncülüğü Asya aldı. Marco Polo bu ürünleri ilk olarak İran, Çin ve Hindistan’da gördü. Fransa ve İngiltere gibi ülkeler halıya büyük ilgi gösterdiler ve el dokuma halıcılıkta yeni teknikler geliştirdiler.

Ardından ABD’li tüccarlar bir imalathane açtılar ve 1800’lerin ortalarında imalatçılar üretim tesisleri işletmeye başladılar. Yün dokumada kullanılan temel malzemeydi. Sanayi gelişti ve yaygı ve paspas gibi türler ortaya çıktı. Makine halıları üretilmeye başlandı ve bu sanayinin gelişimini iyice hızlandırdı.

halı sanayisi
halı sanayisi

Halılar yaygınlık kazandı ve halısı olmayan bir ev eksik olarak kabul edilmeye başlandı. Daha sonra,  1900’lerde tufte halılar ortaya çıktı. Tufte halılar alıcıların ilgisini çekti ve bu halıları iki kat fiyatla almaya başladılar. Maliyetleri düşürmek için yünde benzer özelliklere sahip ancak yünden çok daha ucuz naylon kullanılmaya başladı. Daha sonrada birçok farklı malzeme de halı yapımında kullanıldı. halı yıkama

Bugün yün, ipek, pamuk, naylon, jüt, lastik gibi malzemelerin tümü halı yapımında kullanılmaktadır. Sanayi ilerlemeye devam etti ve bugün son derece gelişmiş bir noktadadır.

Günümüzde halı sanayin hacmi büyük ölçüde artmaktadır ve muazzam bir ürün çeşidi bulunmaktadır. Yeni halılar her evin ihtiyaçları arasındadır. Yerlere konfor ve tarz getirirler. Halı sanayinin tüketicilere sunduğu çok sayıda çeşit arasında her halının kendine has niteliği ve malzemesi vardır.

Klasik yün, ipek, pamuk, jüt ve lastik halılar büyük ölçüde talep görmektedir ve birçok şirket diğer malzemeler üzerinde de çalışmaktadır. Birçok halı çiçek desenleri içermektedir. Geleneksel desenler ve soyut desenler de büyük ilgi görmektedir.

Halı çeşitlerini değişik kaynaklardan araştırmak size en ucuzdan en pahalıya farklı fiyatları olan halılar konusunda bilgi sağlayacaktır. Fiyat farkları dokuma tekniğine, kullanılan malzemeye ve imalatçıya bağlı olarak farklılık gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.