Ülkemiz hizmet ekonomisi ile 1980 yıllarında tanışmaya başlamış ve ülkemiz çok kısa zaman içinde hizmet ekonomisine ayak uydurmuştur. Batı ülkeleri hizmet ekonomisi konusunda çok uzun yıllar önce adım atmış ve devasa bir hizmet ekonomisi oluşmuştur. Hizmet ekonomisi bi mal depo etmekten ziyade istihdam üzerine çalışan bir ekonomidir.

Bu sektörde öncelikle finansman maaş ve ücretler konusunda önem taşır. Çünkü hizmet sektörü üretim yapmadığından hammadde gibi sermaye konusunda finansman sıkıntısı yaşamaz. Burada sadece işçilik maliyetleri vardır. Genellikle de hizmet sektöründe bilançolarda yüzde 90 oranında işçilik maliyetlerini görebilirsiniz.

Hizmet sektörü daha çok temizlik ve güvenlik gibi sektörler de çok önemli yer tutmaktadır. Hizmet ekonomisi bu sektörlerde sadece işçilik sermayenin bütününü kapladığı için çok önemlidir. Bunun dışında lokanta ve kafeterya gibi yerlerde verilen hizmetleri de bunlara eklemek de fayda vardır. Hizmet ekonomisi çok fazla geniş alana yayıldığından kısaca anlatır isek bacasız sanayi olarak isimlendirilebilir. Bu isim gerçekten de hizmet ekonomisini iyi tarif etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.