Hizmet sektörü aslında bir nevi bacasız sanayi olarak adlandırılabilir. Gerçektende hizmet sektöründe dönen finansmanlar imalat sanayisinde bile görülememektedir. Bunun nedeni insanın kendi refahı ve lüksü konusunda verdiği önem ile doğru orantılıdır.

Hizmet sektörü genellikle finansmanının yüzde 90 gibi oranlarda işçiliğe yansıtmaktadır. Çünkü işçilik ağırlıklı çalışıldığı için hizmet sektörünün sermayesi insandır diyebiliriz. Bu belki abartılı bir söylem oldu diye değerlendirenler için söyleyeceklerimiz şunlar olacaktır. Özellikle temizlik ve güvenlik gibi istihdamları kendi bünyelerinde yapmaktansa bu hizmeti veren firmalara yönlendirmektedir.

Bu firmalar kendi istihdam ettikleri personeli o işyerinde çalıştırıp ay sonunda fatura kesmektedir. Bu da çok büyük bir ekonomik potansiyeli ortaya çıkarmaktadır. Hizmet sektörü ve verimlilik gibi kavramlar bu günlerde çok duyduğumuz kelimeler arasında yer almaktadır.

Bunun nedeni yukarıda anlattığımız sektörlerin yarattığı devasa bir sektör olması ile ilgilidir. Hizmet sektörü vasıtası ile işletmeler işçilerin sosyal sorumluluklarından kurtulduğu gibi istemediği personel ile de çalışmama hakkına sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.