60 yıldan daha fazla geçmişi bulunan http, “Hyper Text Transfer Protokol” olarak açılımı bulunan bir kaynak paylaşıcı hizmeti sağlayan firmadır. İlk geliştirilme tarihi 1945 olup, belirli bir kaynakta bulunan bilginin farklı yerlere aktarılması, paylaşılması konusunda yardımcı olmaktadır.

İnterneti Dünyada her alanda kullanan birçok yerin de gelmesiyle beraber ilk olarak kullanılan HTTP 1.0 sürümü ilerleyen zamanlarda 1990 yılına geldiğimizde HTTP 9 sürümü çıkmış oldu. Dünya Çapında Ağ olan WWW (World Wide Wep) üzerinde kullanılmakta olan HTTP, insanlara bilgi alışverişini en hızlı ve en iyi şekilde sağlayan bir servis olarak günümüzde bulunmaktadır.

http
http

WAIS kurallarını desteklemekte olan bu sistem, FTP,SMTP, Gopher ve NNTP gibi iletişim kurallarıyla birebir olarak uyumlu haldedir. İnternet ortamından öğrenmek istediğiniz çeşitli bilgilere ulaşmanız aracılığını yapan, sizlere bu hizmeti en hızlı şekilde sunan HTTP aynı zamanda karşılıklı olarak iletişim halinde olmayı da en iyi şekilde günümüz internet koşullarıyla sağlar.

1945 yılından bu yana yapılan alt yapı çalışmalarıyla beraber HTTP ile ilgili olarak gerekli ayarlamalarından alt yapısında ki sağlamlaştırmaya kadar her bir detaylı ayrıntılı düşünülerek yapılmıştır. Ayrıca HTTP sistemi istek – cevap mantığıyla işlemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.