Gerek ülkemizde olsun gerekse de dünya üzerinde olsun insanoğlunun en büyük sorunlarından ve çözüm bulunamayan ihtiyaçlarından biri olan atık çöpler halen günümüzde insanları tehdit etmekte olan bir problemdir. Ülkemizde bu sorunları apartman önlerinde bulunmakta olan çöplerden oldukça fazla görmekte ve anlamaktayız.

Ancak bununla birlikte yapılan çalışmalarında devamı gelmektedir. Ülkemizde bu alanda yetersiz olan ve bunun gözle görülmesi ile birlikte çeşitli fabrikalar kurularak geri dönüşüm hizmetleri verilmeye başlamış ve çevre düzenlenmesi sağlanmaya çalışılmıştır.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde kurulan pek çok geri dönüşüm fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalara çöpler ve atıklar belediyelerin her gün topladıkları çöplerden gelmektedir. Ancak günümüzde belediyelerden ziyade özel şirketeler bu işlemlere daha çok ağırlık vermektedir. Bu bağlamda şirketimiz City Geri Dönüşüm hizmeti vermeye başlamıştır. Şirketimizde bulunan araçlar ve profesyonel çalışanlar ile toplanan çöpler ve atıklar öncelikle küçük parçalara ayrılmak üzere makinelerde işlenir. Bu makine içerisinde aynı zamanda metal ayırma işlemleri yapılmaktadır.

Bu makineye giren çöpler tamamen parçalandıktan sonra bir diğer makine olan hava sınıflandırıcısına gönderilir. Bu aşamada hava sınıflandırıcı makinesi parçalanan çöpler içerisinde ( küçük parçalar ) kalabilecek olan metal parçaları ayıklamaktadır. Bu aşamadan sonra çöpler ve atıklar Piroliz fırın  adı verilen makineye gönderilmektedir. Bu makine çöplerin pis kokusunu ve zararını tamamen atmaktadır. Bu işlemlerden sonra geri dönüşüm sistemi devreye girmektedir. Isı değiştirici devreye girdiği zaman çöplerde bulunmakta olan kimyasal maddeler işlenerek, soğutma tankına aktarılmaktadır. Bu son aşamadan sonra çöplerin geri dönüşüm hizmeti tamamlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.