iphone-5Dünyanın cep telefonuna bakış açısı değiştiren Apple 2007 yılında çıkardığı IPhone serisinin 5 modeli olan İPhone 5’i çıkardı. Ekim ayında tanıtımı yapıldıktan sonra Türkiye’de 14 Aralık itibari ile satışa sunulan İPhone, Apple hayranlarının yoğun talebine uğradı.

IPhone 5 ile Apple bir ilke imza attı. Standart 3.5 inç ekran boyutunu 4 inç olarak değiştirdi. Fakat bu değişiklik boyuna yapılmıştır. Enine bir büyüme olmamıştır. Bu sebepten dolayı da ekran çözünürlüğü 1136 x 640 olarak ayarlanmıştır. Teknik olarak da üzerinde kendi tasarımları olan 1.3 GHz olan A6 işlemci ve 1 GB ram bellek bulunuyor. 4S’e göre hızının arttığını görebiliriz.

Performansa önem veren kişilerin tercih etmesi için en önemli durumlardan birisi de MacBook Air’de kullanılan parçaların bazıları bu telefon üzerinde yer alıyor. Böylelikle daha hızlı işlem gücü bulunuyor.

IPhone 5 almak için 5 neden

Iphone 5’de ilk olarak göze çarpan daha hafif ve ince bir tasarımı bulunuyor. Bunun yanında arkasında yer alan siyah metal de çizilmeleri bir nebze daha engellemektedir. 4S’e göre olumlu ya da olumsuz yanları da bulunuyor. Bunun değerlendirmesini yaptıktan sonra tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Bilgisayar ile olan bağlantınızı sağlayan kablonun kalitesi artırarak veri akışını da hızlandırmışlardır. 4S’e göre gözle görülür bir fark var. Ses çıkış kalitesi ve gücü de 4S’e bakılarak daha iyi olduğu gözüküyor. Kulaklıkları da oldukça iyi tasarlanmıştır.

En büyük farkı bu zamana kadar yapmış oldukları 3.5 inç ekran boyutunu 4 inç’e çıkardılar. IPhone 5 tercih sebeplerinden birisi olarak seçilebilir. Kamera kalitesinden değişen bir durum bulunmuyor. 8 Megapiksel kamera 4S ile aynıdır. Sizde 5 almak için kendinize kriterler belirleyin ve durumu değerlendirin.

2 comments on “iPhone 5 İncelemesi

  • İphone yerine Lumia 🙂 sevemedim bu telefonu kullanmaya çalıştım ama en iyisi windows sürüm Lumiadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.