İnsan faaliyetleri sonucu üretim esnasında ve tüketim sonrasında meydana gelen karbondioksit gazının sera gazı içerisindeki birim miktarıdır. Bir insanın karbon ayak izi, yani doğaya bıraktığı karbondioksit birincil ve ikincil ayak izi olarak iki şekilde oluşur. Ulaşımda ve evlerde kullanılan her tür  yakıtın kullanımı sırasında meydana gelen karbondioksit gazlarının havadaki oranı birincil karbon ayak izidir.İkincil karbon ayak izi ise, çeşitli ürünlerin üretiminden tüketime, dolaylı olarak soluduğumuz havaya karışan karbondioksit miktarıdır.

karbon
karbon

Atmosfere salınan karbondioksit ağırlıklı insan sağlığına zararlı olan gazların giderek alarm sinyalleri vermesi , ne yapabiliriz? sorusunu gündeme getiriyor. Kolay uygulanabilir yöntemlerle kurumsal ve kişisel olarak yaşam kaynağımız olan havanın kirlenmesinin önüne geçilebilir.

Karbon Ayak İzinizi Azaltın!

  • Enerji kullanımındaki tasarruf ile karbon ayak izini azaltmanız mümkündür. Oda ısısını 1 derece düşürmek, yılda 300 kg karbondioksitin atmosfere yayılmasını önlemek demektir.
  • Güneş ve su gibi yenilenebilir doğal enerji kaynaklarını kullanabilirsiniz. Örneğin güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştüren paneller hem daha ekonomik, hem de çevrecidir.
  • Ağaçları yok etmeyip, ağaç dikebilirsiniz. Her ağaç yılda 12 kg karbondioksiti oksijene çevirerek havayı temizler.
  • Ulaşımda daha çok toplu taşıma araçlarını kullanarak, gereksiz yere kullanılan araçların egzozlarından çıkan gazların atmosferi kirletmesi önlenebilir.
  • Geri dönüşümle yaşam döngüsüne yeniden kazandırılabilecek tüketim artıklarını işlem yapılabilecek şekilde ayırabilirsiniz. Kağıt, şişe, ambalaj atıklarını ayrı ayrı çöpe atmak tekrar kullanılabilmelerini kolaylaştıracaktır.

Örnekler çoğaltılabilir fakat işin özü, hayatımızda kullandığımız her tür kaynak için tasarruf etmektir. Atmosfere yayılan zararlı gazların oluşumunu önlemek, çevre dostu ürünleri tercih etmek, doğal ve kıt kaynakları verimli kullanmak soluduğumuz havayı korumanın en bariz yöntemleridir.

karbon ayak
karbon ayak

Şu an için gidilecek başka bir dünyanın olmadığını düşünülürse karbon ayak izinin önemi daha iyi anlaşılmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.