Karoten vücudumuz için önemli bir gerekliliktir. Karoten vücudumuza doğal bir şekilde yediğimiz besin ve gıda maddeleri tarafından alınması gerekmektedir. Son dönemlerde bitkisel gıda ve besin takviyeleri olarak kişilerin hizmetine sunulan ve içinde doğal karoten maddesinin bulunduğu söylenilse de yapay olarak karoten içeren gıda takviyelere satışı yapılmaktadır.

Kişiler hazır bir şekilde sunulduğu için ve içinde doğal karoten bulunduğu farzederek kullandıkları bu takviyeler ile vücutlarının sağlığını tehlikeye atarak adeta kendilerini bilinçsiz tüketime sevk etmektedirler.

karoten
karoten

Karoten alfa ve beta olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Karoten vücudun ihtiyaç duyduğu anda parçalanarak A vitamini oluşumun sağladığından oldukça önemlidir. Karoten en çok sebze ve meyvelerde bulunmakla birlikte hepimizin severek tükettiği havuç oldukça yüklü oranda karoten deposudur.

Hele yaz aylarında yenilen havuç tüketimi neticesinde havucun renginin vücudumuza geçerek bronzlaşmada da etkisi bulunmaktadır ki bunun için havuç tüketiminde renk unsuru ile karşılaşmamak için kişilerin dikkatli bir şekilde havucu tüketmelerinde yarar vardır.

Birçok firmanın zayıflamak için hazırlayarak piyasaya sunduğu karoten içerikli besin takviyeleri bulunmakta ama bunları bilinçsizce tüketen kişilerde önemli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınacağı da unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.