Kıl kurdu, tüm dünya üzerinde çocuklarda sık görülen bir bağırsak parazitidir. Aile olarak inceleyecek olursak yuvarlak solucanlar şubesine ait olduğunu görürüz. Tüm dünya üzerinde aktif yayılım göstermesi de dikkatleri üzerine toplar. Kıl kurdu söz konusu olduğu zaman bağırsak solucanı ile farklı bir tür olduğu unutulmamalı ve buna bağlı olarak hareket edilmelidir.

Bilindiği gibi kılkurdu insana özgü bir parazittir. Doğrudan insan vücudunda yer alma özelliğine sahiptir. Kıl kurdu söz konusu olduğu zaman dikkat çeken en büyük özellik ise tüm dünyada 8-12 yaş aralığında yer alan çocuklarda yer almasıdır. Kılkurdu çocukların anüsünden dışarı çıkarak o bölgeye yumurtlar belirli bir saat sonra da yumurtadan çıkan ve sayısı binlere ulaşan yavru kılkurtları ortaya çıkacaktır.

kılkurdu nedir
kılkurdu nedir

Nasıl Bulaşır

Genellikle insandan insana bulaştığı bilinmektedir. Pek çok çocukta alışkanlık haline gelen tırnak yemede bu bulaşmada oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda oda sıcaklığında canlı kalabiliyor olması da bir diğer sorunu ortaya çıkarmaktadır. Öncelikle çocuklara hijyen alışkanlığının kazandırılması şarttır.

Ara sıra ortaya çıkan karın bölgesi ağrıları kılkurdu varlığının işaretçisi olabilir. Bu enfeksiyonlar çok ciddi zararlara neden olmaz. Fakat bazı durumlarda ağır enfeksiyonlar oluşturabileceği de unutulmamalıdır. Bu ağır enfeksiyonlar ise hijyenin sıfıra indiği ağır durumlarda ortaya çıkmaktadır. Çok sık rastlanmamakla birlikte çok fazla kıl kurdunun tek bağırsakta yaşaması da ciddi anlamda zayıflamaya ve karın ağrısına neden olabilir.

Bu sorunun teşhisi içinse normal bir bant uygulaması yeterli olacaktır. Anüs bölgesine yapıştırılan bir bant mikroskop altında bir doktor tarafından incelenirse kılkurdu varlığı daha net bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Bu yöntem en çok tercih edilen yöntem olmakla birlikte kişi kendisi paraziti de görebilir.

Bu sorunu ilaçlar yardımıyla önlemek mümkün olmaktadır. Ağır seyrettiği durumlarda da iç çamaşırlarının yüksek sıcaklıkta (kesinlikle 100 derecede) yıkanması gerekmektedir. Aynı zamanda kızgın ütü kullanımı da faydalı olacaktır. Bu sayede atlatılabilir. Hijyen sağlamak adına tırnakların kesilmesi ve kısa tutulması alışkanlığının yanı sıra, dışkıya temas etmeme ve sık kullanılan musluklardan uzak durulması gibi alışkanlıkları çocuğunuza kavuşturabilirsiniz. Faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.