Kış mevisimde ortaya çıkan araba kazaların kayda değecek miktardaki bir bölümünü de lastiklerin hava koşullarına ayak uyduramayıp kayması ya da aşınması yüzünden oluşmaktadır. Bu yüzden özel olarak üretilen kış lastiklerinin araçlara takılması seyir sağlığı açısından önemli bir yet tutmaktadır.

kış lastik
kış lastik

Özellikle karlı ve buzlu havalar için tasarlanmış olan bu lastiklere bu nedenden dolayı kar lastiği de denilebilmektedir. Önceden takılması zorunlu olmayan bu lastikler yüzünden ortaya çıkan kazaları önlemek amacı ile Türkiye Cumhruyeti yasalarına kışın, kış lastiği takılması zorunluluğu getirildi.

Bu uygulama her ne kadar sürücülerin yararı ve sağlığı için yapılsa da bazı kesimler tarafından ısrarla reddedilmektedir. Bunun sonuncunda ise bu kişiler polis ekipleri tarafından ceza almaktadır ya da daha da kötüsü kaza yapmaktadırlar. Bu yüzden kış lastiklerinin yasal olarak zorunlu hale getirilmesi oldukça büyük ve iyi bir adımdır.

Bu tür kar lastiklerinin fiyatı ise en fazla 300TL olmaktadır. Ayrıca bu lastikler sayesinde normal lastiklerin çıkamayacağı alanlara da çıkmak mümkün olmaktadır. Böylece kişiler zincir takma derdiyle uğraşmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.