Madde bağımlılığı son yıllarda özellikle ülkemizde çok sık duyduğumuz hastalıklar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi kişilerin sosyal hayattan uzaklaşmaları olarak bilinmekte olsada kişi farklı yollardan madde bağımlısı olabilmektedir.

Madde bağımlılığında en çok rol oynayan durum ailenin bireye karşı olan yaklaşımı ve bireyin arkadaş çevresi etkilemektedir.

Madde bağımlılığı
Madde bağımlılığı

Birey bunun haricindede kendini ispatlmak veya başka bir neden dolayı madde bağımlısı olabilmektedir. Birey sigara, alkol, tütün gibi maddelere bağımlı olabilmesinin yanı sıra çok zaman geçirdiği başka maddelerede bağımlı olabilimektedir.

Buna örnek verecek olursak bilgisayar, kitap ,müzik aletlerine duyulan aşırı ilgiyi bunlar arasında koyabiliriz. Bireyin tek başına bağımlılıktan kurtulması her zaman mümkün değildir.

Bu yüzden aile’ye bu durumda önemli bir rol düşmektedir. Ailenin yetersiz kaldığı yerde rehabilitasyon merkezlerinden veya psikolok tarafından yardım alınması gerekmektedir.

Bazı madde bağımlılıkları bu tür yöntemlerle atlatılabildiği gibi uyuşturucu madde bağımlılığı gibi bağımlılıklarda hekim tedavisi gerektirebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.