Mühendislik tabiatın tüm nimetlerini kullanarak insanlığın hizmeti için geliştirme ve kullanma sanatıdır. Mühendis aldığı eğitim ile genellikle bu konu hakkında uzmanlaşarak kendini geliştirir. Mühendislik dalları da kendi aralarında bir çok kategoriye ayrılır. Bizim işlemeye ve anlatmaya çalışacağımız mühendislik dalı inşaat ve benzeri mühendislik alanları olacaktır

Dünyanın en eski bilinen mühendislik dalı inşaat mühendisliğidir. Eski dönemlerden bu güne taşınmış yapıtlardan bunu anlayabiliyoruz. Teknolojinin daha gelişmediği o çağların devasa inşaat ve mimari örneklerinin hala günümüzde dimdik duruyor olması buna ispat olarak gösterilebilir. Eski maya uygarlığı teknoloji imkanlarına sahip olmadığı halde nasıl böyle muhteşem bir şekilde inşa edilmişti. Aynı şekilde Mısır piramitleri içinde geçerlidir. Gerçi bazı komplo teorisyenleri bunları uzaylıların yapmış olabileceğini söyler iken hem gülünç oluyor hem de inşaat mühendislik bilimine hakaret etmiş oluyorlar. Ya kendi kültürümüzdeki Mimar Sinan eserleri için ne diyeceksiniz diye de adama sorarlar. Tüm bu eserlerin altında inşaat mühendisliğinin o dönemde dahi çok gelişmişliğini gösteriyor.

Günümüzde de bu tür eserlere imza atan Soylu mühendislik gibi firmalar yüz akımız olmaya devam ediyorlar. Trabzon mühendislik bu konuda yaptığı eserler ile bu övgüleri hak etmektedir. Tüm bu referansları görebilmek için http://www.soylumuhendislik.net sitesine girebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.