Bilirsiniz ki 32 bit bir PC’de 3GB RAM’den fazlasını göremeyiz. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi ? 4GB RAM’i göremezken bu bizim 3GB Ram’den fazla bir hizmet alamayacağımız anlamına gelmiş oluyor. RAM’lerin her bir baytı kendi adresine ihtiyaç duymaktadır ve işlemci de bu adreslerin uzunluğunu kısıtlar. 32 bir bir işlemci, 32 bit uzunluğundaki bayt adreslerini kullanmaktadır. Bu da toplam 4,294,967,296 yani 4 GB’a tekabül eder.

4 GB RAM
4 GB RAM

Peki 32 bit işlemcili bilgisayar 4 GB RAM’i görmesi gerekirken neden bu rakama ulaşamaz ve daha az bir rakam gösterir ? Çünkü bayt adresleri sadece RAM’e hizmet etmez ve bilgisayarda bulunan diğer donanımlara da hizmet etmektedir. Özellikle Ekran kartına..
Bu konuda tartışılmasız en açgöz ekran kartı. Günümüz ekran kartları en az 1 GB RAM içerir ve yine bu baytların her biri, bir adrese ihtiyaç duymaktadır. Anlaşılacağı üzere ekran kartlarının RAM’den çaldığı oran ise çok fazla..

4 GB’lık bir RAM’den tam anlamıyla randıman almak istiyorsanız size tavsiyemiz 64 bit bilgisayara geçmek. Eğer bunu yapacak durumunuz yoksa veya uğraşmak istemiyorsanız, 32 bit işlemciyi 64 GB’a yükselten Physical Address Extension (PAE) adında bir teknoloji mevcut.
32 bit bilgisayarların çoğu bu teknolojiyi destekliyor. Ancak kötü haber ise, “server edition” kullanmadığınız takdirde, PAE’den yararlanmanız pek mümkün değil.

Yani 32 bit bir bilgisayarı 64 bite çevirirken büyük sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden daha dikkatli olmalısınız diyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.