Otomasyon bir işin makine ve insan arasında paylaştırılması, işin makine ve insan gücü ile bitirilmesidir. Otomasyonun düzeyini yapılacak işin makine ve insan gücü arasında paylaşım yüzdesi belirler. Otomasyon sistemi paylaşım yüzdesine göre farklı isimler alabilir. İnsan gücünün daha fazla olduğu otomasyonlar yarı otomasyon, makine gücünün daha fazla kullanıldığı sistemler ise tam otomasyon olarak adlandırılır.

Otomasyon Nedir?
Otomasyon Nedir?

Sanayi devrimi ile birlikte hayatımıza giren otomasyon sistemi üreticinin yapılan işi kontrol etme isteği ile birlikte yaygınlaştı. Dünyanın geniş bir pazar haline gelmesi ile birlikte birçok fabrikada otomasyon sistemi kullanılmaya başlandı. Yani pazarın üretici gücü olarak kabul edilen fabrikalar insan gücü ile üretilen her şeyi makine gücü ile kontrol etmeye başladı. Bilgisayarın hayatın her alanına girmeye başlaması ile birlikte sanayide otomasyon da yaygınlaştı. Bilgisayarlara yüklenen yazılımlar sayesinde üretilen her şey bilgisayar ortamında kontrol edilmeye başlandı.

Otomasyonun Faydaları ve Dezavantajları Nelerdir

Günümüzde bilgisayarların her alanda kullanılmaya başlanması ile birlikte yarı otomasyon ve tam otomasyon sistemleri kullanılmaya başlandı. Otomasyonu bir örnekle açıklamak istersek; Bir giyim mağazasına gittiğinizi düşünün. Mağazada size yardımcı olan bir tezgahtara aradığınız bedeni bulamadığınızı söylediğinizde sizi bilgisayara yönledirecektir. Tezgahtar size aradığınız bedenin bulunup bulunmadığını bilgisayar ekranında söyleyecektir. Tezgahtar söz konusu işletmede insan gücünü bilgisayar ise makine gücünü gösterir.

Otomasyon Nedir?
Otomasyon Nedir?

Otomasyon sistemlerinde çalışan insan gücüne daha az ihtiyaç duyulur. Yani otomasyonun istihdam açısından bir dezavantajı söz konusudur. Ancak otokontrol mekanizmasını çalıştırması sistemi avantajlı kılan özelliktir. Özellikle üreticiler açısından birçok yönden avantaj sağlayan sistem bir nevi makineleşme olarak da tanımlanabilir. Hızlı, seri ve kaliteli üretimin önünü açan sistem esnekliği ile üretimde ortaya çıkan sorunlara anında müdahale etme imkanı tanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.