Vücudumuzun en fazla hasar gören yeri her zaman cildimiz olmaktadır. Gün içinde değişik zamanlarda cildimiz ya kesici malzemeler veya daha değişik şeyler ile darbe almaktadır. Bu darbeler bazen kesik oluşturmak da ve dolayısı ile kanamaya sebep olmaktadır.

Kanmaya neden olan alet sağlığımız açısından çok önemlidir. Eğe üzerinde tetanoz mikrobu barındıran bir malzemeden kesik oluştu ise derhal hekime gitmemiz gerekir. Yine tetanoz aşısı vurulmamış küçük bir çocuk da kesik oluştu ise onu da vakit geçirmeden hastaneye götürmeliyiz.

pansuman
pansuman

Kanayan yere pamuk tutma alışkanlığı ise çokça uygulanan bir yanlış uygulama olarak yapılmaması gerekir. Pamuk kanayan yerdeki kanı çekme özelliğine sahip olduğundan daha fazla kanamaya neden olacaktır. Yine kanayan bölgeye tendürdiyot ve oksijen gibi malzemeler ile pansuman yapmak yarayı azdırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Yara bandı koymak bile bu önlemlerden çok daha mantıklı bir durumdur.

Kanayan yere pansuman yapmak her halükar da hekim veya uzman işi olduğundan hastane veya bir eczaneye gitmek sağlığımız açısından çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.