Bilindiği gibi son günlerde islam alemiyle batı Hz.Muhammed ve İslamiyet adına yapılan bir film yüzünden karşı karşıya gelmişlerdir. Filme bakıldığında aslında insan şunuda düşünmeden geçemiyor; provakasyon amaçlı mı?

Film hem yapılışı hemde kurgusal içeriği bakımından çok vasat bir görüntü çizmektedir. Ne grafik nede senaryosu ve ayrıca oyuncu kadrosuda vasatın altında olan filmin bu kadar büyük bir tepkiyle karşılaşması bu filmin sadece İslam dünyasını karıştırmak amacıyla sannattan yoksun olsada olur mantığıyla oluşturulduğu düşünenlerin aklına gelen ilk soru arasında.

Provakasyon İçin mi Yoksa Sanat İçin mi
Provakasyon İçin mi Yoksa Sanat İçin mi

Ayrıca İslam dünyasının ve İslamiyete göre tüm dünyada en önemli insan olan Hz.Muhammedi’in bu ve İslamiyetin bu şekilde yansıtılması ve gösterilmeside bu filme karşı olan tepkilerin artmasındaki en önemli etkendir. Bu etkinin ilk günlerinde Libya’da ABD büyükelçisinin ve elçilikteki elemanların halk tarafından öldürülmesi ve ardında Tunus’ta ve diğer İslam ülkelerinde ortaya çıkan protestolar filmin amacına ulaşmaya başladığını gösterir cinsten.

Her ne kadar sağduyu çağrısı yapılsada insanların hassas bir değeri olan dini üzerinden böyle bir girişime kalkışmak açıkçası hiç etik olmadığı gibi gerçekten büyükte bir ayıptır. Bu durum karşısında batı ülkelerinin tutumu beklenirken bunun yanında googleın hala filmin görüntülerini yayınlaması ve sansür koymaması tepkileri çeken diğer bir nokta. Google tepkilere hala kayıtsız kalmakta ve ancak Beyaz Sarayın kararını gözden geçirmesini istemesi üzerine ne gibi gelişmeler olacak hep beraber göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.