Çok yönlü teknoloji devi Samsung, San Francisco’da düzenlediği (Vücudun sesi) Voice of Body etkinliği ile yeni (Dijital Sağlık Girişimi) Digital Health Initiative projesinin lansmanını yaptı. Mobil cihazlardan bilgisayarlara, beyaz eşyalardan klimaya kadar teknolojinin her alanında çalışan Samsung, dijital sağlık girişiminin ilk ürünü  olan Simband ile üçüncü nesil giyilebilir teknolojiye de adım atıyor.

Simband Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir çeşit referans tasarım olarak değerlendirilen Simband kullanıcıların sağlık ve ritm hareketlerini takip edebilen giyilebilir bir teknoloji ürünü. Biyosensörlü bir donanıma sahip olan cihaz optik, elektrikli ve fiziksel bileşenleri bir araya getiren akıllı saat formunda tasarlanmış. Giyildiği bölgeden kalp atışı, kan devir hızı, kan şekeri, oksijen seviye durumu, nefes ölçümleri gibi pek çok ölçümü yapabiliyor. Sağlık odaklı geliştirilen Simband farklı ek özellikleri de sisteminde barındırıyor. Enerji verimliliğine odaklı, kolayca şarj edilebilen Simband, SD kartın yarısı boyutlarında.

samsung simband
samsung simband

WiFi ve Bluetooth teknolojileri ile çalışan cihazda 1GHz saat süratinde çalışan çift Cortex-A7 çekirdekli bir yonga seti yer alıyor. Seçilen bir mobil cihaza aktarılan veriler istatistiki olarak görüntülenebiliyor. Geliştiricilere açık bir platform sunan Samsung giyilebilir sağlık cihazı Simband için daha iler seviyede yazılım geliştirme aracı ve birçok programlama arayüzü de ilave etmeyi planlıyor.  Hem donanım hem de yazılım açısından başarılı bir çalıma olmasıyla dikkat çeken girişimin yeni hedefi ise algoritmalar, sensörler, veri toplama ve analizlerinin istatistiki gelişimini hızlandırmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.