Sivas kangal köpeğinin burun ve ağız yapısı kısa ve küt bir çeneye sahip,çene oldukça kuvvetli,Dişleri oldukça sivri ve sağlam olmakta.Dudakları sarkık ve burun,göz ve ağız çevresi siyahtır.

Gözleri ise kafasına göre oldukça küçük olup altın ile kahverengi arasında olup bakışları asil ve çok canlıdır. Kulakları ise orta boyda olup (uzun boylu kullaklı olanlar kullaklarından yara almasınlar diye ki kangal köpeklerinin en hassas yerleri kulakları olup kurt kavgalarında alt edilebilecekleri tek noktaları da kulakları olmasından ötürü kimi köpeklerin kulakları yavru iken kesilmektedir.)

kangal köpeği
kangal köpeği

kafalarına yapışık ve sarkık durumdadırlar. Gövdesi önden bakıldığında dışa doğru çıkık adeta bir aslan yelesini andıran bir görünüme sahip kimi zaman beyaz ile sarı tüylerler çevrili kimi zaman ise hafif siyahımsı tüylerinde bulunduğu türüne göre özellik göstermektedir. kangal köpeğinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de arka ayaklarıdır.

Arka ayakları uzun ve geniş olur ve ayrıca ayaklarının biraz üzerinde tek tırnaklı veya çift tırnaklı olmak üzere ikiye ayrılan bir tırnak biçimi vardır.

Bunlar da kangalların cinslerini belli eden başka bir özelliktir. Sizde http://www.kangalkopegi.com.tr adresine girerek sitemiz üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilir,belki bir adet sivas kangal köpeği sahibi olabilirsiniz.

3 comments on “Sivas Kangal Köpeklerinin Irk Özellikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.