Pek çok teknoloji ile alakalı elektrik, elektronik, PC gibi çok yaygın tüketim alanında kullanılan elektromekanik dokunsal anahtarlardır. Elektronik devrelerde on/off açma-kapama görevini üstlenen Tact Switch genellikle basit bir işleyişe sahip, ama çok önemli görevleri olan özel parçalardır. Hangi amaçla kullanılacağı çok önemlidir. Bu harika elektromekanik bileşenleri çeşitli boy ve gram ağırlığında olabilirler.

Bağlantı teknolojileri her türlü endüstriyel malzemenin vazgeçilmezidir. Tact Switch butonlar, özellikle endüstriyel-ticari mekanizmalarda işlemsel veya elektronik süreci başlatmak yada  durdurmak amacıyla kullanılırlar. İçeriği ve türüne göre milimetrik açılar ile ana materyale oturan tüm devre şemaları kapsamında sisteme adapte edilen elektronik devre elemanlarına ait Tact Switch parçalar için özel semboller tercih edilir.

tact switch
tact switch

Tact Switch Prensipleri

Sanayi ürünleri ve kullanıcı ara yüzü gerektiren elektronik devreler de zaman ve süreç kontrolü için Tact Switch butonlar kullanılır. Yapıları iki temas plakası ve bir yaydan ibarettir. Tek durumlu ve iki durumlu çeşitleri vardır. Tek durumlu buton basıldığı süre zarfında durumunu korur. İki durumlu buton ise basma hareketinden sonra bir sonraki basma hareketine kadar durumunu muhafaza eder.

Elektronik butonlar yapısal olarak çok basit olmalarına rağmen devre ekipmanları içerisinde açma-kapama gibi kritik bir rolleri kullanımlarını çok önemli hale getirir. Tact Switch butona basıldığında belirli bir süre devam eden elektrik arkları oluşur. Özellikle hassasiyeti yüksek elektronik devrelerde bu arklar sorun yaratabilir. Malzeme kalitesinin ön plana çıktığı bu önemli bileşen parçası için adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.