Akıllı telefon ve tablet bilgisayarımızla sürekli ziyaret etttiğimiz uygulama mağazaları 2012 yılında 11 milyar dolardan fazla gelir elde ettiklerini açıkladı. Araştırmaya dahil olan uygulama mağazaları ise şunlar ; App Store, Google Play Store, Windows Phone Store, Nokia Ovi Store, BlackBerry World.

Geçtiğimiz yıl aynı döneme göre bir karşılaştırma yaptığımızda yüzde 25’in üzerindeki bu artış dikkatlerden kaçmıyor. Toplam gelir içerisindeki bir uygulamaya düşen ortalama satış fiyatı 2.80 dolar olarak belirlenmiş durumda. Bir önceki yıla göre değerlendirildiğinde uygulama başına düşen miktarda düşüş yaşanmış durumda.

app store
app store

 

Her geçen gün artan uygulama sayılarıyla giderek büyüyen uygulama mağazalarının geleceği için kötü senaryolar çiziliyorken araştırmayı yapan şirketin açıklamalarına göre gidişat eğer böyle olursa uygulamaların fiyatları giderek düşecek ve önce uygulama yapımcıları sonra da market bu işlerden kötü bir şekilde etkilenecek.

Diğer yandan App Store, en fazla uygulama barındıran market olarak birinci sıraya oturmuş durumda. Google Play Store’da bulunan ücretli uygulama sayısı ise App Store’ın neredeyse yarısı kadar. Net açıklanmış bir rakam olmasa da son çeyrek yola çıkarak 2012 yılı boyunca 40 milyardan fazla uygulama indirilmiş durumda. Satın alınan uygulama ve mobil cihaz kullanımı ise her geçen gün artmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.