Yarasa gübresi neden üretilir

Yarasa uçan canlılar arasında en çok ilgi çekenlerinden biridir. Bir çok uçan canlının aksine memelidir. Yarasa’nın kökeninin hangi hayvandan geldiği tam anlamıyla anlaşılamamış olsa da bu farklılığı nedeni ile yarasa ürünleri keşfedilmemiş bir dünyadır. Yarasa dışkısı tek başına konsantre bir gübre olduğu gibi yardımcı ürünlerle de güçlendirilebilir.

yarasa gübresi
yarasa gübresi

Günümüzde Amerika’nın tüm gübre ihtiyacının %80’inde yarasa gübresinden yararlanıldığı hesaplanmakta. Ülkemizde de pazarı yavaş yavaş oluşan Yarasa gübresi şu an daha çok dış pazarlara satılmakta. yarasa gübresi aynı zamanda en doğal gübre çeşidirir.

Ağır hayvanlarının gübreleri genellikle yediklerine göre değişim gösterebilir. Hastalanan bir ağır hayvanının gübresi bozulur ve zararlı hale gelir. Ancak yarasa gübresinde bu bozulma görülmez.

Yarasa gübresinin tam anlamıyla çözülmesi için yıllardır çalışmalar devam etmektedir ancak ,içerisindeki milyonlarca canlı bakterinin hangisinin görevinin ne olduğu konusunda tam bir karara varılamamıştır. Çiçeği milyonlarca mineral ve bakteri ile besleyen yarasa gübresi doğal yapısı sayesinde hacminin 100 katına kadar su tutabilir.

10 comments on “Yarasa gübresi nedir

  • Yarasalar gibi güvercin dışkıları da çok kuvvetli bir gübredir. Meşhur Diyarbakır karpuzları sadece güvercin gübresi ile yetiştirilmektedir.

  • dedemlerin köyde meyve bahçeleri var. bu yarasa gübresi meyve ağaçlarına faydalı olabilr mi? birde fiyatları nasıldır?

  • İlginç. amerikalı yine satacak bir ürün bulmuş. çitçimizin yıllardır kullandığı gübreleri yarasa gübresi daha iyi diye değiştirmeye kalkışmak abesle iştigalden başka bir şey değil.

  • tarım kredi kooperatifine sorduğumda yarasa gübresi bulunmadığını öğrendim. daha bizde yaygın kullanılmaya başlamamış.çevremde kimse de yarasa gübresini bilmiyor.

  • bu kadar pahalı bir gübreyi nerede kullanacaklarki. adamın koca tarlası var yarasa gübresi kullanması imkansız bence. yarasa gübresi olsa olsa saksılarda çiçek yetiştirirken kullanılabilir.

  • Bu güne kadar kullandığımız hayvan gübrelerinden çok memnunduk. bundan sonra da aynı gübreleri kullanmaya devam edeceğiz.

  • Yarasa gübresi bizim gübrelerde daha pahalı. hiç bir çiftçi bu fiyatlara yarasa gübresi alıp tarlaya atamaz.

  • herkes yarasa gübresinin çok faydalı olduğundan bahsediyor da kimsenin yarasa gübresinin fiyatını yazdığı yok.1 kg gübreye 25 dolar kim verecek?

  • yarasa gübresinin çok pahalı olduğunu söylüyorlar ama balkonumdaki bütün çiçeklerim yarasa gübresi sayesinde çok güzel oldular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.