Zeka ve akıl bireyler için oldukça önem arz etmektedir. Bu yüzden çocukların erken yaşlardan itibaren eğitimlerinde bu yeteneklerin gelişimine yönelik araçlara öncelikle yer verilmesi gerekiyor. Zeka gelişimini sağlayan bu araçların başında, adından da anlaşılacağı gibi Zeka Oyunları geliyor .

Zeka Oyunları
Zeka Oyunları

Zeka Oyunu, oldukça kapsamlıdır. Satranç bir zeka oyunu olduğu gibi bir strateji oyunudur. Bu ve buna benzer oyunlar hem zeka gelişime yarar sağlamakta hemde kararlılık konusunda insanlara yarar sağlamaktadırlar.

 

Çocuklar ilgi duydukları alanlardaki oyunlara daha kolay uyum sağlayıp başarılı olurlar. Zeka oyunlarının erişkin birey ve çocukları sağladığı fayda kimi bilim adamları tarafından reddedilsede zeka oyunlarının kişilerin kişiliğine kattığı fayda yok sayılamayacak düzeydedir. Günümüzde zamanını boş geçiren çocuklara rastlamak mümkündür. Bunun olmaması için ailelere, öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Çocuklar zeka oyunları ile motivasyonlandırılmalı, bilgi ve fikir edinme yeteneği geliştirilmelidir. Bunun içinde çocukların kolay oyundan Zor Oyun seçeğine kadar içerisinde her kategoriden yer alan oyunların yer aldığı zeka oyunları kullandırılmalıdır. Zeka oyunlarının en çok yer aldığı sitelerin başında http://www.zekaoyunu.biz.tr/ gelmektedir. Hem Eğitici hemde öğretici oyunları bu internet sitesinde bulmak mümkündür.

2 comments on “ZEKA OYUNLARININ ÇOCUKLARDAKİ YERİ

  • Bence olmazsa olmaz çocuğum oyun oynayacağım demese bile zeka oyununu açıp götürüyorum önüne, kendini geliştirsin diye.

  • Çocuklar bu oyunları çözdükçe zevk alıyor, zevk aldıkça çözüyor. Kısır döngü bu oynadıkça gelişiyor, geliştikçe oynuyor 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.