Kimyon, karabiber, acı-tatlı biber, farklı baharatlar sofralarımızı süsler. Onlarla yediğimiz yemekleri de süsleriz. Bu baharatların yemeğimize verdiği tat doyulmazdır. Adet olarak tüm Anadolu halkı sofrasında baharatını hazır bulundurur.

Örneğin pilav yaparsınız üstüne karabiber dökülmelidir. Patates püresi yaparsınız kimyon, karabiber, renklendirici baharatlar kullanırsınız. Biz size bu yazımızda zerdeçal baharatını tanıtacağız. Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır ?

zerdeçal
zerdeçal

Yemeklere ne gibi özellikler katar ? bunları sıralayalım. Zerdeçal katılan yemeklere genelde sarı bir renk verir. Zerdeçal fiyat olarak da gayet ucuzdur. Bu yüzden her sofraya girmesi kolaydır. Zerdeçal türk yemeklerinin çoğunda kullanılabilir. Bunlardan bir kaçı makarna, soslu erişte gibi yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca et ve pirinç türü yemeklerde sarı renk katmak veya lezzeti artırmak için zerdeçal kullanabilirsiniz.

Türk yemeklerinde meşhur olan güveç yemeğine de zerdeçal katarak tadını artırabilirsiniz. Daha ismini sayamadığımız bir çok yemekte uygulayarak sevdiklerinize farklı tatlar sunabilirsiniz. Zerdeçal her ne kadar basit bir baharat gibi görünse de işlevi açısından sofralara renk ve tat katan bir baharat türüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.