Adolf Hitler Kimdir?

Hala hakkında tartışmalar devam eden Adolf Hitler bazı kişilere göre hedeflerine ulaşmak için çalışan başarılı bir politikacı bazı kimselere göre diktatör ve bazı kimselere göre de ırkçılığın en büyük temsilcilerinden görülmektedir. Belirtildiği üzere Adolf Hitler kimdir sorusuna verilebilecek farklı cevaplar mevcuttur.

Bununla birlikte Adolf Hitler 1932 yılında Almanya’nın cumhurbaşkanlığını yapmış bir devlet adamıdır. 2. Dünya Savaş’nın en büyük müsebbibi olarak bilinmektedir. Farklı tarzı ve siyasi anlayışı ile dönemine oldukça büyük etkiler bırakmıştır. Ayrıca Adolf Hitler Kavgam, Siyasi Vasiyetim gibi kitapları da bulunmaktadır.

Adolf Hitler Alman ırkının üstünlüğüne inanmış bununla birlikte halkını ve tüm dünyayı da buna inandırmak için mücadele vermiştir. En büyük mücadelesinin ise dünyayı kuşatan Yahudi emperyalizmi ve kapitalizmine karşı olduğunu belirtmiştir. Ancak Avrupa’da bulunan halkın içinden olan Yahudileri katletmekten öteye gidememiştir.

Adolf Hitler Hayatı

1889’da Avusturya’da dünyaya gelmiştir. Küçüklüğünden beri askeri ve stratejik konularla ilgili olan Adolf Hitler babasının kütüphanesinde bulunan bu kaynakları okumuş ve savaş stratejilerine çocukluğundan itibaren giriş yapmıştır. Ressam olmak isteyen Hitler girmiş olduğu sınavlarda başarısız olmuş ve bu hayali gerçekleşmemiştir.

Viyana’da yaşadığı dönemde yani 20’li yaşlarında bölgede bulunan antisemitizm akımlarından oldukça etkilenmiştir. 1912 yılında Münih’e taşınmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda yer almak için gönüllü olmuştur. Ayrıca savaşta gösterdiği başarılar ile ödüller almıştır. Bununla birlikte savaşta yaralanan Hitler gazi unvanı da almıştır. Asker olarak hayatına devam etmek istese de o dönemlerde Alman vatandaşı olmadığı için yine geri çevrilmiştir.

1920 yılından itibaren Alman İşçi Partisine katılmış ve etkin rol almaya başlamıştır. 1921 yılında parti genel başkanlığına seçilmiş ve Führer unvanı almıştır. Partinin adını Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirmiş ve Nazi kavramı böylece oluşmuştur. Siyasi hayatında darbe girişimleri nedeniyle görevden uzaklaştırmalar almış olsa da tekrar siyasete dönmesi sağlanmıştır.

1932 yılında Almanya Başbakanı olarak göreve başlamıştır. Sonrasında siyasi entrikalar ile diğer partileri siyasi arenadan uzaklaştırmış ve kendini Almanya’nın lideri ilan etmeyi başarmıştır. Adolf Hitler kimdir sorusu ile genellikle buradan sonrası merak edilmektedir. Sonrasında ise Yahudileri başta olmak üzere ülkedeki azınlıkları düşman ilan etmiş ve büyük soykırımlar gerçekleştirmiştir.

Bununla birlikte savaş hazırlıklarını da bir yandan yürütmüş ve SSCB’ye (Rusya) karşı savaş başlatmıştır. Bu savaşı kaybettiğini anladığında ise eşi ile birlikte intihar ederek 1945’te hayatına son vermiştir.

Adolf Hitler’in Dönemine Etkileri

Belirtildiği üzere siyasi hayatının başlamasından itibaren darbe süreçlerine girişmesi ve gücü eline aldığında diğer siyasi partileri yasaklı hale getirmesi Adolf Hitler’in diktatörlüğünü tescillemektedir. Birçok kişi tarafından dünyanın en büyük diktatörlerinden biri olarak görülmektedir.

Bununla birlikte ırkçı yaklaşımı sadece Almanları üstün ırk görmekle sınırlı kalmamış özellikle Yahudiler olmak üzere azınlıkları yok etme çabasına girmiştir. Bununla birlikte milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Ayrıca başlattığı 2. Dünya Savaşı ile de 65 milyon insanın ölümüne yol açmıştır.

Adolf Hitler görüldüğü üzere sürekli olarak şiddet ve savaş yanlısı bir tutum sergilemiştir. Ülkesi içindeki muhaliflerini ve diğer ülkeleri sürekli olarak düşmanlaştırma yoluna giderek büyük sorunlara sebebiyet vermiştir. Adeta Adolf Hitler kimdir sorusuna verilecek olumlu cevapların olmaması için elinden geleni yapmıştır.

Önceki İçerikYeni Nesil Rapçiler
Sonraki İçerikYeni Sezon Yaz Dizileri
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.