Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Spor Yapmalı

Genellikle kadınlarda daha çok görülen bel fıtığı hastalığı son derece zorlu bir hastalıktır. Bel fıtığı olan kişilerin beline zarar vermeyecek şekilde hareketler yapması gerekiyor. Hayatının büyük bir çoğunluğunda dikkat ederek yaşaması gerekiyor. Peki, bel fıtığı olan kişiler spor yapamaz mı? Tabii ki spor yapabilirler. Fakat spor yaparken bazı hareketler bel fıtığına tetikleyici ve kötü etkileyici olabiliyor.

Bu sebeple doktorun önerisinde olan spor hareketlerini yapmak çok daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda bel fıtığından kurtulmak için gerekli olan bazı egzersizlerde bulunuyor. Spor herkesin yapması gereken şeylerden biridir. İnsanların daha sağlıklı ve daha hareketli bir yapıda olmasına yardımcı olduğu için bel fıtığı olan kişilerin de belirli spor hareketlerini düzenli olarak yapması gerekiyor.

Bel fıtığı olan kişilerin belirli bir süre Fizik Tedavi görmesi gerekiyor. Bunun doğrultusunda fizik tedavinin önerdiği hareketleri de düzenli olarak yapabilirler. Bel fıtığı için gerekli olan tedaviler arasında jimnastik hareketleri de söz konusu oluyor. Fakat bu hareketleri doğru bir şekilde yaparak vücudunuza zarar vermemeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Spor Yapıyor?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri de bel fıtığı olan kişilerin nasıl spor yaptığı konusunda oluyor. Bel fıtığı olan kişilerin uzman kişilere başvurarak hangi hareketleri yapmasının doğru olduğunu öğrenmesi son derece önemli bir konudur. Böylece en doğru hareketleri ve en doğru sporu bulmuş olur. Bazı hareketler doktor tarafından önerilmediği için bu konu baz alınarak hareketler belirlenmelidir.

İleri seviyede bel fıtığı olan kişilerin spor hareketleri yapması son derece riskli olduğu için bu konulardan uzak durması gerekir. Aynı zamanda bel fıtığı ameliyatı olan kişilerin uzun bir süre dinlenme ve iyileşme süreci geçtikten sonra spor yapması gerekiyor. Bilinçsiz bir şekilde spor yapmak ve doğru olmayan hareketleri uygulamak olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

İnternette gördüğünüz bütün sporları uygulamanız mümkün olmayabilir. Sakatlık ve daha kötüsü felç gibi durumlar ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Bu sebeple mutlaka doktorunuza ve fizik tedavi uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Bel Fıtığı Hareketi Nasıl Yapılıyor?

Bel fıtığı hareketi yapmak için ilk olarak düz bir minder üzerine sırt üstü uzanmak gerekiyor. Kafanızın altına yastıkta koymayıp dönün düz bir şekilde uzanmak gerekiyor. İlk olarak bacak kaslarınızı en iyi şekilde çalıştırmanız gerekiyor. Bacak kasları çalıştırırken sırası ile yapmanız gerekiyor. Bacaklarınızı 10 santim yukarıya kaldırıp bir süre burada beklettikten sonra tekrar indirmeniz gerekiyor.

Daha sonra bacaklarınızı karnınıza kadar çekip daha sonra tekrar ileri doğru uzatmanızı gerekiyor. Bu işlemde tamamlandıktan sonra üçüncü harekete geçiliyor. 3 hareket ise bel kaslarını çalıştırmaya yöneliktir. Diz kapağını bükülü bir şekilde yere doğru bastırmanız gerekiyor. Daha sonra kalçanızı belinizden güç alarak yukarı doğru kaldırmanız gerekiyor.

Yukarı kaldırdığınız kalçanızı 5 saniye havada bekletip daha sonra indirmek gerekiyor. Son aşamada ise bütün katları çalıştırmaya yönelik hareketler yapılıyor. Bacak yere doğru Biz kapağımız bükülü şekilde arttırılmalıdır. Aynı zamanda kalçanızı da mindere bastırmanın gerekiyor. Sağ elinizle sağ ayağınıza dokunacak şekilde daireler çizerek yanlara doğru karın kaslarınızı çalıştırmanız mümkündür.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.