Bilgisayar Kendi Kendine Donuyor

Bilgisayarınız çoğu nedenlerden dolayı donma yaşayabilir. Eğer sistemsel bir sorun yaşanıyorsa eğer sistemi geri yükleme yapılması ya da format çekilmesi sorunu gidermeye yarayacaktır. Lakin donmanın sebebi donanımdan kaynaklı ise ve bu sorunu tespit edemiyorsanız bilgisayarınızı bir servisin görmesinde fayda vardır. Ama servise götürmeden önce aşağıda verilen çözümleri denemenizin faydası olabilir.

Antivirüs Programları

Kişisel bilgisayarınızda birden fazla yüklenmiş olan antivirüs programları ya da kalite bakımından düşük bir antivirüs programı var ise bu donma yapan sebeplerden biri olabilir. Antivirüs programlar çoğunlukla yeni kurulan bir programla beraber otomatik olarak yüklenerek bilgisayarda gereğinden fazla antivirüs programı olmasına sebep olur. Hatta bu yüklenen virüs programları en kalitesiz olanlardır. Antivirüs programları tüm sistemi gözden geçirmesi ve diğer işlemler uygulayabilmesi için belleğin çoğunu doldurur.

Hafızaya bir başka antivirüs programı yüklenmesi bilgisayara ağır gelebilir ve buda donmalara sebep olur. Bu olasılığı kontrol edebilmeniz için denetim masasından program ekle/kaldır bölümünden fazla antivirüs programı var olup olmadığının incelemesini yapabilirsiniz. Kaliteli bir antivirüs programı tercih etmeniz sistemin ve kendi güvenliğiniz açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer belleğinizde geniş bir alan var ise birden fazla antivirüs programı kullanmanız koruma bakımından daha fazla yardımcı olacaktır.

Driver’ların Bozuk Olması

Driver, bilgisayarınızda bulunan donanımlar ve işletim sistemleri ile süreli bağlantılı çalışmaktadırlar. Bazen bilgisayara bulaşan ve kalitesiz virüs programlarının tespit edemediği virüslerden kaynaklı driverlar bozulmaktadır. Buda bilgisayarın düzgün çalışmamasına sebep olmaktadır. Bilgisayarınızda donma problemini en aza indirmeniz için driverların güncel olup olmadığının kontrolünü yapmalısınız. Driver ve diğer sistem gereksinimlerin güncellemelerini kontrol etmek amaçlı yazılım çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan yardım alınabilir.

Arka Planda Çalışan Programlar

Bilgisayarınıza yüklü olan programların sorunsuz çalışabilmesi için gerekli olan bellek ve donanımlar gerekmektedir. Bilgisayarınız birden fazla program çalıştırıyor ise bu hızınızı düşürür ve yavaşlayarak donmalara neden olabilir. Donma problemi yaşamamanız için sadece sistem üzerinde ihtiyacınız olan programı çalıştırmanız gerekir. Geriye kalan tüm açık programları sonlandırın. Bilgisayarın verimliliğinin artmasını sağlamak için arka planda çalışan gereksiz programları sonlandırmak gereklidir. Bu işlemi yaparak performansınızı arttırabilirsiniz.

Isınma Problemi

Sıcaklık derecesinin artması bilgisayarı en çok donduran sebeplerden bir tanesidir. Bilgisayarınızı ilk başlattığınızda gereğinden fazla yüksek ses ile çalışıyor ise bu aşırı ısınmanın belirtilerindendir. Dizüstü bilgisayarda soğutucu kullanmak bu problemi ortadan kaldırmada büyük yardımcı olacaktır. Masa üstü bilgisayarların soğutma işleminin yapılabilmesi için işlemci macununun yenilenmesi ve sürekli kasa temizliği yapılması gerekmektedir.

Hatalı Geliştirilen Yazılım Programları

Piyasada birçok kötü yazılımlar bulunmaktadır. Bu kötü uygulamalardan birine denk gelmiş olabilirsiniz. Yüklemiş olduğunuz en son uygulamayı hatırlıyor iseniz, o uygulamayı hemen silip tekrar donma yaşayıp yaşamadığınızı test edebilirsiniz. Eğer hatırlamıyorsanız eğer sistemi geri yükle seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.