Bilgisayar Ne Zaman İcat Edildi?

Bilgisayar kelimesi ilk olarak 1623 yılında kullanılmıştır. 19. Yüzyılın sonunda icat edilen bilgisayar daha çok hesaplama yapmak için geliştirildi. İlk bilgisayar 1822 yılında Charles Babbage tarafından bulundu. Bir mekanik hesaplama makinesi olan bu makine çoklu hesapların yapılmasına imkan sağlayan bir yapıya sahipti. Bu dönemde bütçe yetersizliğinden kaynaklı olarak Babbage bu cihazı fonksiyonel olarak geliştiremedi. 1837 yılında ise ilk mekanik bilgisayar “Analytical Engine” fikri ortaya çıkmıştır. Bu cihaz temel akış kontrolü, aritmetik mantık ünitesi gibi farklı özelliklere sahipti. Yine aynı şekilde bütçe sıkıntısından kaynaklı olarak bu cihazda tam olarak geliştirilememiştir. İlk elektro mekanik programlanabilir bilgisayar olma özelliği taşıyan Z1 ise 1936 yılında geliştirildi. Bu bilgisayar günümüzde kullanılan fonksiyonel modern bilgisayarların bir öncüsü olarak tanımlanıyordu.

ABC, John Vincent Atanasoff ve ekibi tarafından hazırlanan elektrikli dijital bilgisayarın öncüsü durumundaydı. 1937’de geliştirilmeye başlanan bu bilgisayar üzerindeki çalışmalar 1942 yılına dek devam etmiştir.

İlk Jenerasyon Bilgisayarlar

ENİAC genel kullanıma yönelik bilgisayarların öncüsü olarak kabul ediliyor. 1940’lı yılların başında ikinci Dünya savaşı sırasında Amerikan ordusu top ve silahların isabet oranını arttırmaya yönelik tabloları oluşturma yolları arıyordu. Bu nedenden kaynaklı olarak 1942 yılında Balistik Araştırma Laboratuvar hesaplama makinesi üretmiş ve bunun için araştırmacı John Mauchly’e başvurmuştur. Mauchly hesaplandırmalara hız kazandırmak amacıyla vakum tüpleri kullanıyordu. ENİAC’in dizaynını tamamlamak 18 ay, üretimini sağlamak ise 12 ay sürmüştür. 500 bin dolar maliyeti olan bu bilgisayar tamamlandığında ise ikinci Dünya savaşı bitmişti. 30 ton ağırlığında olan bu bilgisayar bir saniye içinde beş bin farklı işlem yapabiliyordu. 167 metre yer kaplayan bu bilgisayar bir saatte 150 kilowatt elektrik tüketirdi. Hesap makinelerinden yaklaşık olarak bin kat daha hızlı hesap yapmaktaydı. ENİAC’ı programlamak en zor konulardan biri halindeydi. Bunun için bilgisayarın kablolarının yerlerini değiştirmek ve farklı türden çeşitli işlemlerde yapmak gerekiyordu. Durumun bu şekilde olması ise mühendisler için haftalar boyunca sürecek olan bir eziyetin başlamasına neden olurdu. ENİAC çoğunluk tarafından ilk bilgisayar olarak bilinse de, aslında sayısal hesaplama yapabilen bir hesap makinesiydi. Bu nedenle ENİAC’ı ilk bilgisayar olarak tanımlamak  yanlış olup, daha çok bir hesaplama aracı olarak ifade etmek yerinde olacaktır.

İlk Kişisel Bilgisayar

Ed Roberts 1975 yılında Altair 8800’ü ilk kişisel bilgisayar olarak tanımlamıştır. Çoğu kişi için ilk kişisel bilgisayar Kenback olarak görülse de, bu bilgisayar pek çok bilgi girişini hızlı bir şekilde tamamlayabiliyordu. Eylül 1975 tarihinde ise IBM 5100 taşınabilir ilk bilgisayar olarak tarihe geçti. Bu bilgisayarın toplam ağırlığı 55 kiloydu. Aynı zamanda 64 kb geçici hafıza, CRT ekran, disket sürücüsüne sahipti. İlk gerçek anlamda laptop bilgisayar ise Adam Osborne tarafından 1981 yılında tanıtılmıştır. Bu laptop 11 kg ağırlığına sahip olurken, 5 inçlik bir ekranı bulunuyordu. Ayrıca cihazda iki disket sürücü, bir modem, 64 kb ram vardı. IBM bu süreçte 13 kiloluk farklı taşınabilir bilgisayar modellerini tanıtmıştır. İlk CD roma sahip olan dizüstü bilgisayarda aynı firma tarafından 1994 yılında çıkarılmıştır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.