Bilgisayar Oyunlarının Yararları Ve Zararları

Küçükten büyüğe kadar herkes için tutku haline gelebilen bilgisayar oyunlarının yararları ve zararları vardır. Doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde bilgisayar ve bilgisayarda oynana oyunların kişilere olumlu katkıları olacağı gibi özellikle küçük çocuklar tehlike altında olabilmektedir. Bu nedenle de oyun oynayan küçük çocukların anne ve babaları tarafında daha yakından takip edilerek güvenli bir şekilde oyun oynanmasına imkan sağlaması gerekir. 

Bilgisayar Oyunlarının Yararları Nelerdir?

Bilgisayar oyunlarının yararları noktasında,  çok farklı etkenden söz edilebilir. Zira oyunların türleri çok farklı olduğu için her bir oyunun kazanımı da farklı olacaktır. Oyunların yararları arasında en çok dikkat çeken ise kişilerin daha dikkatli olması, odaklanmayı öğrenmesi ve seçici dikkat özelliğinin gelişmesi bulunur. Hafızanın gelişmesinde de büyük bir etkisi bulunan bilgisayar oyunları, bu sayede ilerleyen yaşlarda da unutkanlık gibi pek çok sağlık sorununun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 

Oyunların ruhsal anlamda da kişilere sağladığı katılar fazladır. Bunalım ve depresyon gibi sorunlardan uzaklaşan kişiler, oyunlarda yaratılan yeni dünyalarda kendine çok farklı bir alan yaratarak burada yer alabilmektedir. Bunun yanı sıra her yaştan kişiler için motor becerilerinin gelişmesi, el-göz koordinasyonunun sağlanması öncelikli yararlar arasında bulunur.

Bilgisayar Oyunlarının Zararları Nelerdir?

Oyunların zararları noktasında ise daha geniş bir listeden söz edilebilmektedir. Zarar noktasında özellikle çok uzun süre oyun oynandığı takdirde kişilerin sosyal, fiziksel ve psikolojik anlamda olumsuz bir şekilde etki görmesi söz konusudur. Bu durum, çocukların yaşları düştükçe çok daha büyük bir tehlikeyi ortaya çıkarmaktadır. Bilgisayar oyunları açısından bu durumun değerlendirilmesi adına bağımlılık boyutuna dikkat edilmelidir. Oyunlar bağımlılık yaratmaya başladığı andan itibaren zararları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de oyun oynayan çocukların bu durumu nasıl kabul ettiği, bir alışkanlık mı yoksa vakit geçirmek adına mı oyun oynamayı seçtiği belirlenmelidir. Bu aşamada ise özellikle anne ve babalara büyük bir görev düşmektedir. Oyun oynayan çocukların süre kısıtlanması gibi durumlar ile bağımlılıktan uzaklaştırılması gerekir. 

Zararlar arasında dikkat çeken bir diğer durum ise oyunların çocukları yönlendirebileceğidir. Bazı oyunlarda çocukların kendine zarar vermesi, intihar etmesi gibi istenmeyen durumlar istenebilir. Bunun örnekleri dünya genelinde yaşandığı için oyun oynayan çocuklarda dikkatli olunması ve bu tip durumlar karşı mutlaka önlem alınması gerekir. Oyun oynamanın olumsuz ve zararsız yanlarından ziyade hangi oyunların oynandığı da önemlidir. Oyunların şiddet, cinsellik gibi olumsuz öğeler içermesi oyunu oynayan herkes için kötü etkiler yapabilmektedir. Bu nedenle de bilgisayar oyunlarının sadece oyun oynamak olarak değerlendirilmemesi, hangi oyunun nasıl oynandığına dikkat edilmesi gerekir. 

Tüm bunlar doğrultusunda doğru bir şekilde yönlendirilen çocuklar ve yetişkinler, doğru oyunlarla buluştuğu takdirde bilgisayar oyunları her zaman için olumlu katkılar yapacak, kişisel gelişimi destekleyecektir. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.